Notowania

microsoft
09.05.2008 18:31

Microsoft chce anulowania kary

Microsoft złożył odwołanie od grzywny w wysokości 899 mln euro, jaką ukarała go KE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Microsoft złożył do unijnego Sądu Pierwszej Instancji odwołanie od rekordowej grzywny (899 mln euro), jaką w lutym ukarała go Komisja Europejska.

Grzywna jest karą za zwlekanie przez Microsoft z ujawnieniem informacji o jego oprogramowaniu i żądanie wygórowanych stawek od konkurencji. Amerykański gigant domaga się anulowania decyzji Komisji Europejskiej z 27 lutego br.

KE jest przekonana, że grzywna nałożona na Microsoft ma _ solidne podstawy prawne _.

Wymóg dzielenia się z konkurencją _ pełnymi i dokładnymi danymi _ KE nałożyła na Microsoft w marcu 2004 roku, nakładając nań jednocześnie grzywnę w wysokości 497 mln euro za wykorzystywanie pozycji monopolisty. Unijny sąd w Luksemburgu potwierdził tę karę po trzech latach sporów prawnych między KE a Microsoftem, odrzucając odwołanie złożone przez firmę z USA.

Dopiero w październiku ubiegłego roku Microsoft w końcu zgodził się na przestrzeganie nałożonych nań zobowiązań i przestał żądać za dane o swoim oprogramowaniu wygórowanych stawek. Od tego czasu za rozsądną opłatą zapewnia programistom swobodny dostęp do danych koniecznych do tworzenia oprogramowania kompatybilnego z systemem operacyjnym Windows, który zainstalowany jest w 95 proc. komputerów na świecie.

Nakładając grzywnę w lutym br. KE nie ukrywała, że liczy na _ poważny spadek _ udziałów amerykańskiego giganta w rynku. Unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes podkreślała, że _ kiedy mamy do czynienia z sytuacją, iż jeden producent zajmuje 95 proc. rynku, to mówimy o monopolu, a to nie jest do zaakceptowania _.

Tagi: microsoft, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz