Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Microsoft kupił wyszukiwarkę, która myśli

Firma Billa Gatesa ma szansę zrewolucjonizować rynek wyszukiwarek internetowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

Microsoft - dwa dni po odejściu *swojego założyciela *na emeryturę - zdecydował się wykupić firmę Powerset, specjalistę od alternatywnej metody wyszukiwania informacji w internecie za pomocą specjalistycznych danych językowych.

Technologia, nad którą pracuje Powerset, daje możliwość rozbicia pytania wyszukiwania na pochodne znaczenia, dzięki czemu użytkownicy internetu nie będą musieli wpisywać dokładnych słów, jeśli będą zainteresowani znalezieniem czegokolwiek. Opracowany system ma na celu ,,domyślenie" się, co autor zapytania miał na myśli podczas wyszukiwania i zaproponowanie mu najbliższych wyników.

Tego typu innowacja, zwana wyszukiwaniem znaczeniowym (ang. _ semantic search _) w końcu, po wielu latach, stała się platformą niesłychanie interesującą dla użytku komercyjnego. Oferuje ona internautom wyszukiwanie głębiej, niż tylko na poziomie znaczenia poszczególnych wyrazów.

Może być to jedyny sposób walki z firmami takimi jak Google, Yahoo czy baidu.com, których pozycja na rynku wyszukiwarek jest już ustalona, a które wciąż oferują jedynie tradycyjne metody wyszukiwania.

| Szacuje się, że obecnie jedna trzecia wszystkich wyszukiwań za pomocą wyszukiwarki internetowej kończy się po pierwszej próbie - z reguły ludzie modyfikują zapytanie bądź słowa kluczowe kilka razy po to, by uzyskać satysfakcjonujące ich wyniki. |
| --- |

Obecnie Powerset jest na etapie intensywnych testów, które mają na celu znalezienie coraz bardziej przydatnych zastosowań tego typu technik wyszukiwania. W tym celu w maju wprowadzono możliwość szukania wyników encyklopedii Wikipedia za pomocą omawianego systemu. Daje to dużo bardziej szczegółowe odpowiedzi niż same pojedyncze linki, które z reguły pojawiają się w wynikach.

Powerset, na pół z Microsoftem, są na drodze stworzenia naprawdę potężnego narzędzia, które w przyszłości może zrewolucjonizować rynek i być może będzie w stanie rozpoznawać dokładne intencje pytającego w każdym wyszukiwaniu internetowym.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: wyszukiwarki, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz