Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
microsoft
17.07.2012 13:48

Microsoft na celowniku KE. Rusza dochodzenie

Unijni urzędnicy są mocno podirytowani. Zapowiadają poważne konsekwencje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(bfishadow/CC/Flickr)

*Amerykański gigant komputerowy Microsoft znowu na celowniku Komisji Europejskiej. W związku ze skargami konkurentów Bruksela rozpoczęła dochodzenie w sprawie nadużywania przez firmę dominującej pozycji na rynku. *

Mimo obietnic Microsoft wciąż ogranicza użytkownikom komputerów swobodę wyboru przeglądarek internetowych i eliminuje konkurencję. Wprawdzie w 2009 roku amerykański gigant ugiął się pod naciskiem Komisji i w systemie Windows, swoim flagowym produkcie, zainstalował oprócz przeglądarki Explorer, także inne, konkurencyjne. Jednak - jak poinformował komisarz do spraw konkurencji Joaquin Almunia to było tylko chwilowe.

- _ Mówiąc dokładnie, wydaje się, że od momentu wprowadzenia na rynek aktualizacji systemu Windows 7 w lutym 2011 roku, na ekranach komputerów nie wyświetla się już informacja o możliwości wyboru przeglądarek. W rezultacie, prawie 28 milionów użytkowników mogło być pozbawionych takiego wyboru. Jeśli nasze dochodzenie potwierdzi złamanie zasad, będzie to miało poważne konsekwencje. Chcę podkreślić, że bardzo poważnie traktujemy kwestie wypełniania naszych decyzji. Jeśli doszło do naruszenia unijnych zasad, będą sankcje _ - mówi komisarz.

Komisarz Almunia przyznał, że pierwszy raz ma do czynienia ze sprawą, w której firma nie postępuje zgodnie z jej antymonopolistycznymi wymogami. Zagroził, że Bruksela weźmie to pod uwagę, przy nakładaniu kary finansowej.

W reakcji na decyzję KE amerykański koncern przeprosił za problem i poinformował, że powodem braku wyboru była usterka techniczna. _ Błąd techniczny sprawił, że nie udało nam się dołączyć okienka wyboru do oprogramowania Windows 7 Service Pack 1 _ - napisał Microsoft w komunikacie.

Poinformował o podjęciu _ natychmiastowych kroków w celu rozwiązania tego problemu _ i wyraził _ głębokie ubolewanie, że doszło do błędu _. Firma dodała, że obecnie rozpowszechnia oprogramowanie z opcją wyboru.

Kolejny już raz Microsoft jest pod lupą Komisją i ma za sobą także dwa przegrane procesy przed unijnym sądem w Luksemburgu. Zgodnie z orzeczeniem sędziów z ubiegłego miesiąca, amerykański gigant ma zapłacić 860 milionów euro kary za stosowanie praktyk monopolistycznych.

Tamta sprawa dotyczyła utrudniania konkurentom produkcji oprogramowania współpracującego z systemem Windows. Microsoft zwlekał z ujawnieniem dokładnych informacji, żądał też wygórowanych stawek za ich udostępnianie i za to został ukarany.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: microsoft, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze, e-biznes
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz