Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
microsoft
31.01.2009 14:01

Microsoft w Polsce - doczeka się konkurenta?

Na polskim rynku jest 247 razy więcej windowsów niż linuksów. Do walki włącza się... Google

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/FRANCK ROBICHON)

*Minęły dwa lata od światowej premiery Windowsa Vista. Choć jest on mniej popularny od XP, to Microsoft jest absolutnym monopolistą na naszym rynku. W kraju działa teraz bowiem 11 mln windowsów - wyliczył Money.pl. *

Według rachunków Money.pl w Polsce tylko co 247 użytkownik PC korzysta z systemu operacyjnego Linux. Tych programów jest w kraju jedynie 45 tys., podczas gdy Windowsów mamy aż 11 milionów 140 tysięcy.

Liczby te nie przekładają się jednak bezpośrednio na zyski Microsoftu, ponieważ większa część ze wszystkich kopii Windowsa w kraju to wersje pirackie. Sama firma twierdzi, że 57-58 proc. systemów operacyjnych Windows nie ma licencji. Oznacza to, że mamy w Polsce 6,12 mln piratów, a tylko 5,02 mln legalnych programów. Jeszcze gorzej jest w przypadku pakietu Office - 76 proc. tych produktów to nielegalne kopie. Więc chociaż zyski firmy rosną rocznie w tempie 15-20 proc. to ta dynamika mogłaby być większa.

| Systemy operacyjne zainstalowane na komputerach PC w Polsce |
| --- |

System Liczba kopii Liczba kopii licencjonowanych Liczba kopii pirackich
Windows XP 9,47 mln 4,07 mln 5,4 mln
Windows Vista 1,53 mln 870 tys. 660 tys.
Windows 2000 70 tys. 40 tys. 30 tys.
Windows 98 70 tys. 40 tys. 30 tys.
Linux 45 tys. - -

Źródło: Money.pl na podstawie Ranking.pl i IDC

Polskie szefostwo Microsoftu przekonuje jednak, że nie dynamika sprzedaży jest największym problemem firmy w kontekście piractwa, a bezpieczeństwo tych, którzy mają legalne kopie.

- _ Z badań niezależnych od Microsoftu ośrodków wynika, że 60 proc. pirackich wersji naszych systemów operacyjnych ma naruszoną strukturę. To z kolei powoduje, że programy te są narażone na ataki przez wirusy . Umożliwiają też śledzenie pracy ich użytkowników przez hakerów _ - przekonuje Patryk Góralowski, menadżer odpowiedzialny za dystrybucje programów Windows w Polsce. - _ Dlatego w piractwie martwi nas nie zmniejszona sprzedaż, a mniejsze bezpieczeństwo legalnych użytkowników, których systemy narażone są na infekcje ze strony komputerów z nielegalnym oprogramowaniem. _- dodaje.

Zapewnia też, że Microsoft nie wykorzystuje swojej pozycji monopolisty i nie osiada na laurach. Góralowski uważa, że dominacja na rynku jest motywacją do jeszcze intensywniejszej pracy nad produktami. Zapewnia, że dowodem tego będzie Windows 7 już testowany w wersji beta. Nowy OS jest według niego stabilniejszy, bardziej intuicyjny, wygodniejszy i szybszy w obsłudze.

Nie tak kolorowo

Jednak poza Microsoftem już łatwiej o przeciwne zdania. Głośno jest o ciągłych sporach firmy z mniejszymi firmami i procesach z jej udziałem. W amerykańskim sądzie trwa np. proces zbiorowy przeciw Microsoft związany z promocją Visty. Microsoft wprowadził bowiem oznakowanie dla Vista Capable, które umieszczał na komputerach rzekomo spełniających wymagania sprzętowe Visty. Niestety okazało się, że PC sprzedawane z tą nalepką nie były w stanie udźwignąć wszystkich możliwości Visty i teraz Microsoftowi grozi wypłata nawet 8,5 miliarda odszkodowania.

Inną, głośną sprawą jest tocząca się właśnie batalia o przeglądarki. Jeszcze w tym miesiącu komisja Europejska zarzuciła firmie praktyki monopolistyczne polegające na dołączaniu do Windowsa tylko przeglądarki Internet Explorer, co według KE ogranicza wybór konsumentów. Sprawa jest w toku i niewykluczone, że Microsoft do Windowsa będzie musiał też załączać przeglądarki innych firm.

Rynek przeglądarek to bowiem pole, w którym Microsoft nie zdobył pozycji monopolisty. Właśnie wypuszcza nową wersję IE o numerze 8, ale w tej dziedzinie w naszym kraju prym wiedzie Firefox 3.x.

| Liczba przeglądarek zainstalowanych na polskich komputerach PC |
| --- |

Przeglądarka Liczba
Firefox 3.x 4 mln
MSIE 6.x 2,7 mln
MSIE 7.x 2,6 mln
Opera 9.x 820 tys.
Firefox 2.x 800 tys.

Źródło: Money.pl na podstawie Ranking.pl i IDC

Pozycja Firefoxa jest na tyle silna, że nie wygląda na to, by nowy IE 8 miał zdominować rynek.

Dlaczego Windows dominuje?

Jarosław Smulski, analityk z firmy IDC zajmującej się badaniem rynku teleinformatycznego, uważa, że Windows zawdzięcza swoja popularność wygodzie, jaką przynosi standaryzacja.

- _ Jeśli użytkownicy, np. pakietów biurowych, mają ten system, mają też pewność, że otworzą na nim wszystkie dokumenty, które otrzymają. W przypadku Linuxa nie ma tej gwarancji _ - mówi Money.pl Smulski. - _ Dla użytkowników biznesowych i prywatnych liczy się najbardziej komfort i pewność, że wszystko będzie działać bez zakłóceń. Obawiają się eksperymentów i nie rozumieją tłumaczeń informatyków, że systemy otwarte, mogą być również stabilne _ - dodaje.

Po systemy operacyjne konkurencyjne dla Windowa sięgają więc albo specjaliści, albo ideolodzy. Ci pierwsi wiedzą, jak sobie radzić z mało popularnymi OS-ami i chcą oszczędzić pieniądze, które musieliby wydać na produkt Microsoftu.. Ci drudzy to ludzie, którzy nie chcą pogodzić się z dominacją korporacji, więc starają się przynajmniej nie brać udziału w procesie budowania jej monopolistycznej pozycji.

Czy może więc zdarzyć się coś, co zdetronizuje Windowsa? Czy światem musiałby wstrząsnąć jakiś technologiczny przełom? Smulski przekonuje, że technologiczna wojna o dominację trwa - szykuje się bowiem zmiana filozofii pracy przy komputerze. Głównym przeciwnikiem Microsoftu w tej batalii jest Google, które pracuje nad tym, byśmy nie potrzebowali w biurach i domach systemów operacyjnych. By wszystkie nasze zasoby przetrzymywane były w internecie.

Google już zapowiadało powstanie gigantycznego wirtualnego dysku, na którym jego użytkownicy mogliby przetrzymywać swoje dane. Tworzy też aplikacje biurowe, do których dostęp byłby również poprzez internet. To byłaby taka internetowa chmura danych, w której każdy miałby swoją część. System operacyjny byłby potrzebny tylko operatorowi tej chmury. W większości przypadków użytkownik nie jest bowiem zainteresowany tym, z jakiego systemu operacyjnego korzysta, czy też jaki ma przed sobą pakiet biurowy.

Do batalii z Windowsem szykują się też Rosjanie. Tamtejsi przedstawiciele branży IT zwrócą się niedługo do prezydenta Miedwiediewa o utworzenie narodowego systemu operacyjnego, który uwolniłby Rosję od Windowsa.

Analitycy rynku informatycznego patrzą jednak na taką inicjatywę sceptycznie. Uważają, że takie sztuczne twory wymuszane urzędowo mają małe szanse na przedarcie się na wolny rynek. Ale przeciez Rosja słynie z nietypowych rozwiązań, czego przykładem może być fakt, że tory kolejowe tego mocarstwa mają inny rozstaw szyn niż reszty Europy. Konsekwencją tego są przestoje wagonów, które na granicach muszą zmieniać osie. W przypadku branzy IT takie opóźnienia są jednak niedopuszczalne.

Tagi: microsoft, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz