Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Microsoft zapłaci 899 mln euro kary

Microsoft zapłaci 899 mln euro kary

Fot. PAP/EPA

899 mln euro kary ma zapłacić Microsoft za to, że zwlekał z przedstawieniem pełnych i dokładnych informacji o swym oprogramowaniu, tak by twórcy konkurencyjnego oprogramowania mogli zapewnić pełną współpracę ich produktów z ofertą giganta z USA.

Wymóg ten KE nałożyła na Microsoft w marcu 2004 roku, nakładając nań jednocześnie grzywnę w wysokości 497 mln euro za niedzielenie się informacjami z konkurencją i wykorzystywanie pozycji monopolisty. Unijny sąd w Luksemburgu potwierdził tę karę, odrzucając odwołanie złożone przez Microsoft.

ZOBACZ TAKŻE:

> Microsoft znów oskarżony o monopol

Dopiero w październiku ubiegłego roku Microsoft w końcu zgodził się na przestrzeganie nałożonych nań zobowiązań i przestał żądać za dane o swoim oprogramowaniu wygórowanych stawek. Ale kara za ponad 3-letnią zwłokę jest surowa: 899 mln euro.

- Mam nadzieję, że dzisiejsza decyzja Komisji Europejskiej zamyka ciemny rozdział niepodporządkowywania się przez Microsoft decyzjom KE i unijnego sądu - oświadczył unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

kara, monopol, ue, microsoft, KE
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Sammy
193.93.91.* 2010-03-10 20:35
Napewno w każdym kraju świata są programiści, którzy potrafią stworzyć system operacyjny równie dobrze obsługujący programy stworzone pod DOS, Windows 3.x, Windows 9x itp.
Dlaczego tego nikt nie robi?
Gdzie można znaleść informacje o takim systemie operacyjnym?
Don Pedro
83.6.31.* 2008-06-02 21:57
No ale zapomnieliście jak kiedyś nakazywano żeby nowy komputer miał zainstalowany system . Niby dla walki z piractwem . Microsoft chciał walki z piractwem to urzędasy mu tą walkę pomogli stoczyć. Piractwo się "zmniejszyło" a Microsoft umocnił swoją pozycję ...
2008-02-27 16:27 Tysiącznik na forum
Mictrosoft zdominował rynek systemów operacyjnych w wyniku wolnej konkurencji (wyboru konsumentów) i to jest dopuszczalne.
Tak samo powinno byc z rynkiem aplikacji (przeglądarek, pakietów biurowych, programów pocztowych, gier ..). Niestety firma która zdominowała rynek systemów operacyjnych może ze szkodą dla konsumentów (nas) zablokować konkurencje nie ujawniając danych, które są konieczne by napisać przeglądarke, pakiet biurowy czy gre.
Za to jest kara by zmusić Microsoft do uczciwej gry na kolejnych rynkach.

To co robi Microsoft to tak jakby na wszystkich stacjach beznzynowych zaczęto sprzedawać beznyzyne tylko do Mercedesów. Masz inny samochód - nie tankujesz i nie jedziesz.
Zobacz więcej komentarzy (14)