Notowania

karty płatnicze
24.05.2010 15:55

Międzynarodowa afera z kartami w Kielcach

Fałszowane były karty płatnicze obywateli Argentyny, Meksyku, Hiszpanii i USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(orphanjones/CC/Flickr)

Obywatele Argentyny, Meksyku, Hiszpanii i USA są wśród osób poszkodowanych przez działalność Polaka i Albańczyka, którzy posługiwali się podrobionymi kartami płatniczymi.

Jak powiedział rzecznik świętokrzyskiej policji Zbigniew Pedrycz, obywatel Meksyku zgłosił w swoim banku, że z jego konta zniknęła znaczna suma pieniędzy. Bank ustalił, że kartą zapłacono ponad 13 tys. zł w jednym z kieleckich marketów za sprzęt RTV i AGD. Poszkodowany nigdy nie był w Polsce.

Informacja o poszkodowanym Meksykaninie dotarła do funkcjonariuszy z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Policjanci zaczęli sprawdzać tę sprawę, a ich podejrzenia padły na dwóch mężczyzn: 26-letniego Polaka oraz 28-letniego Albańczyka, którzy prawdopodobnie poznali się w Londynie.

W sobotę policjanci zatrzymali mężczyzn w Oświęcimiu. W trakcie przeszukania znaleziono przy nich 5,7 tys. zł, kilkanaście podrobionych kart płatniczych oraz sfałszowane dokumenty.

Według Pedrycza niewykluczone, że podczas pobytu poszkodowanego Meksykanina w Londynie, ktoś nielegalnie zeskanował dane z jego karty płatniczej i dzięki tym danym podrobiono kartę.

Policjanci ustalili, że od połowy maja, posługując się sfałszowanymi kartami kredytowymi mężczyźni wyłudzili pieniądze i towary na kwotę ponad 150 tys. zł. Płacili nimi za paliwo, hotele i rachunki w restauracjach, kupowali sprzęt RTV i AGD w sklepach, wypłacali pieniądze z bankomatów.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, iż sprawcy działali na terenie trzech województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego i małopolskiego, a wypłaty obciążały rachunki obywateli m.in.: USA, Argentyny, Hiszpanii. Sprawa ma charakter rozwojowy. Policja ustala kolejnych poszkodowanych.

Podejrzanym grozi do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

* [ Czeska policja rozbiła gang fałszerzy paszportów ]( http://news.money.pl/artykul/czeska;policja;rozbila;gang;falszerzy;paszportow,178,0,600242.html )
* [ Hiszpania: Policja przejęła 9 milionów fałszywych euro ]( http://news.money.pl/artykul/hiszpania;policja;przejela;9;milionow;falszywych;euro,180,0,522676.html )
* [ Ujęto dwóch wyjątkowo nieudolnych fałszerzy pieniędzy ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ujeto;dwoch;wyjatkowo;nieudolnych;falszerzy;pieniedzy,243,0,70643.html )
* [ Chiny: Fałszywy "Harry Potter" popularniejszy od oryginału ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/chiny;falszywy;harry;potter;popularniejszy;od;oryginalu,140,0,256908.html )
Tagi: karty płatnicze, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz