Notowania

Przejdź na
praca
11.03.2010 06:45

Mieszkasz blisko pracy, jesteś bardziej lojalny

Najszybciej z powodu dojazdów zmieniają pracę specjaliści w Chinach, RPA i Indiach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(attator/iStockphoto)

*Na całym świecie nieproporcjonalnie duży wpływ na lojalność pracowników ma czas dojazdu do pracy - wynika z badań firmy Regus. Najszybciej z takich powodów tracą specjalistów firmy w Chinach i RPA. *

Prawie co piąty respondent (18,5 proc.) w ciągu ostatnich dwóch lat poważnie zastanawiał się nad odejściem z pracy z powodu zbyt długiego czasu dojazdu z domu do biura. W większości krajów odsetek takich odpowiedzi wahał się w granicach 15-20 procent.

Wyższy wynik był w Indiach, gdzie co czwarta przepytana osoba (25,1 proc.) rozważała zmianę pracy z powodu dojazdów. Nie był to jednak najwyższy wskaźnik, bo w RPA i Chinach liczba podobnych odpowiedzi wyniosła ponad 31 proc.

Związek pomiędzy czasem dojazdu do pracy, a prawdopodobieństwem rezygnacji z niej staje się jeszcze bardziej wyraźny, gdy pod uwagę weźmiemy wyłącznie osoby, które na codzienną podróż w jedną stronę poświęcają więcej niż godzinę.

Średnia liczba pracowników dojeżdżających do biura dłużej niż godzinę i poważnie zastanawiających się nad zmianą pracy, w ciągu ostatnich dwóch lat wzrastała, aż do 39 proc.

Co ciekawe, wiele narzekających na dojazdy osób cechuje jednocześnie podwyższony poziom satysfakcji z pracy. Zdaniem analityków firmy Regus można wywnioskować, że mimo lubianego stanowiska oraz sprzyjającego środowiska pracy, długi czas dojazdu może doprowadzić pracownika do rezygnacji z posady.

32 proc. pracodawców w Azji i krajach Pacyfiku przyznaje się do problemów ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.
Sposobem na wyeliminowanie tego zagrożenia są elastyczne formy zatrudnienia, czyli np. częściowa lub całkowita praca z domu, a także zmienny, w zależności od potrzeb, wynajem powierzchni biurowych.

Niektóre przedsiębiorstwa już skorzystały z takich możliwości, zatrzymując w ten sposób cennych pracowników. Z danych Workforce.com wynika, że 84 firmy z listy _ 100 najlepszych pracodawców _ pozwalają pracownikom na zdalną pracę w wymiarze co najmniej 20 proc. czasu pracy.

Na przykład Google informuje, że jest w stanie przyciągnąć bardziej wykwalifikowanych pracowników oferując im podjęcie pracy w miejscu zamieszkania, natomiast Deloitte szacuje, że dzięki zmniejszonej rotacji pracowników był w stanie zaoszczędzić w ostatnich latach 40 milionów dolarów.

Badania zlecone przez Regus, firmę zajmującą się outsourcingiem miejsc pracy,
prowadzone były w ponad 11 tysiącach firm w 13 krajach na całym świecie.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ interaktywnie.com: Miliard mobilnych pracowników ]( http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/interaktywnie;com;miliard;mobilnych;pracownikow,104,0,590184.html )
* [ W Chinach brakuje rąk do pracy ]( http://manager.money.pl/news/artykul/w;chinach;brakuje;rak;do;pracy,65,0,596033.html )
* [ Kryzys nie spowodował fali emigracji ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/kryzys;nie;spowodowal;fali;emigracji,91,0,592219.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: praca, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz