Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Błoński
|

Miliarderzy walczą o władzę w TUI

0
Podziel się:

Na razie prowadzi magnat stalowy Aleksiej Mordaszow.

Miliarderzy walczą o władzę w TUI
(PAP/EPA)
bEEqMiUl

Zapowiada się ostra walka pomiędzy głównymi udziałowcami jednego z najbardziej znanych biur podróży TUI. Mają oni bowiem różne wizje rozwoju firmy.

Głównymi bohaterami sporu będą norweski potentat w branży stoczniowej John Fredriksen oraz magnat stalowy Aleksiej Mordaszow (_ na zdjęciu _).

Fredriksen jest właścicielem 11,7 proc. akcji TUI co czyni go największym udziałowcem. Domaga się on dla siebie dwóch miejsc w radzie nadzorczej firmy i wraz z amerykańskim inwestorem Guyem Wyserem-Pratte (należy do niego 1 proc. TUI) zmusił dyrektora Michaela Frenzela do oddzielenia TUI Travel od Hapag-Lloyd, firmy specjalizującej się w przewozach kontenerowych.

bEEqMiUn

Z kolei Mordaszow, właściciel 10 proc. akcji, wspiera Frenzela i wraz z nim próbują uczynić z TUI znaczącego gracza na turystycznym rynku Rosji i krajów z nią sąsiadujących. Ponadto Mordaszow i hiszpańska grupa hotelowa Riu (ma około 5 proc. akcji TUI) sprzeciwia się przyznaniu Fredriksenowi dwóch miejsc w radzie nadzorczej.

Na razie wygrywa Mordaszow. W ubiegłym tygodniu do rady nadzorczej został powołany jeden z jego zwolenników.

Fredriksen stawia wszystko na jedną kartę. Chce odwołania prezesa TUI Jurgena Krumnowa i grozi, że jeśli nie otrzyma dwóch miejsc w radzie nadzorczej, to sprzeda swoje udziały.

Tymczasem TUI szuka chętnych do kupienia Hapag-Lloyd. Firma jest warta nawet 7,7 miliarda dolarów.

bEEqMiUO
business news
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)