Notowania

Przejdź na
chiny
07.01.2009 12:00

Moda na oszczędność w Państwie Środka

Nie zakładać własnego biznesu, rodzić mniej dzieci, jeść sfermentowaną fasolę - Chińczycy reagują na kryzys.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Mimo, że rząd chiński zachęca do utrzymania wysokich wydatków konsumpcyjnych, wśród młodzieży zaczyna panować moda na oszczędność.

Wang Hao, 24-letni pracownik biurowy w Pekinie, już od czerwca poprzedniego roku nawołuje na swoim blogu do cięć w wydatkach tygodniowych do 100 Juanów (14,61 dol.). Wang je sfermentowaną fasolę zamiast pizzy jako lunch i pedałuje 20 minut rowerem do pracy zamiast jechać autobusem. Jak dotąd do takiego trybu życia udało mu się nawrócić 55,000 osób, pisze The China Daily.

Metody Hao paradoksalnie mogą pogłębić chiński kryzys gospodarczy. Fenomenalny wzrost ekonomiczny Chin jest bowiem w dużej mierze zasługą krajowej konsumpcji. Młodzi konsumenci w wieku około 30 lat wydają tyle, ile zarabiają, a nawet więcej na markową odzież, nowoczesny sprzęt elektroniczny i inne dobra luksusowe. Według ankiety przeprowadzonej przez rząd w Szanghaju listopadzie 2008 r. pracownicy biurowi w sektorze finansowym wydawali przeciętnie 2,500 Juanów w miesiącu, podczas gdy rządowe statystyki we wrześniu oszacowały przeciętne wynagrodzenie w chińskich miastach na 2,192 Juanów.

*Zobacz także: *

* [ Spowolnienie w USA uderza w Chiny  ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/spowolnienie;w;usa;uderza;w;chiny,114,0,327282.html )
* [ Chiny: 100 lotnisk w 12 lat ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/chiny;100;lotnisk;w;12;lat,121,0,316537.html )
* [ Chińska waluta rekordowo mocna ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/chinska;waluta;rekordowo;mocna,25,0,349465.html )
* Gospodarka Chin zmalała o 40 proc.
* [ Chiny uratują branże motoryzacyjną ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/chiny;uratuja;branze;motoryzacyjna,204,0,337612.html )

Teraz spora część młodych Chińczyków zaczyna oszczędzać. Powstaje wiele kampanii, oraz tron internetowych zachęcających do skromnego życia. Jedna z takich stron podaje trzy motta by przetrwać finansowa zimę. Rady obejmują: unikanie zwalniania się z pracy i zakładania własnego interesu, kupowania auta, a nawet posiadania dzieci.

Kampania cięcia kosztów ostro kontrastuje ze staraniami rządu, który
przeznaczył 4 biliony Juanów na pobudzanie konsumpcji, zapobiegając tym
samym wzrostowi bezrobocia i spadkowi sprzedaży.

- _ Jeśli moda na oszczędność przybierze na sile, ucierpi na tym cała gospodarka _ - apeluje Lin Songli, główny analityk w Guosen Securities w Pekinie.

Tylko 46 proc. Chińczyków stwierdziło, ze gospodarka ma się dobrze w
listopadzie 2008 roku. Dla porównania w 2007 twierdziło tak 90 proc - według wyników ankiety Ipsos opublikowanych w grudniu poprzedniego roku.

Tagi: chiny, business news, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz