Notowania

fiat
22.09.2012 07:55

Motoryzacyjny gigant pod ścianą. Dziś przełomowe spotkanie

Szef obecnej w Polsce firmy ogłosił, że inwestycje za 20 miliardów euro są nierealne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fiatpress.com)

Czy dzisiejsze spotkanie rządu z dyrekcją Fiata będzie miało jakikolwiek wpływ na dalszą obecność we Włoszech turyńskiego koncernu? - zastanawia się tamtejsza opinia publiczna. Zagrożone są wielomiliardowe plany inwestycyjne i tysiące miejsc pracy.

Szokujące dla niej było niedawne oświadczenie dyrektora generalnego firmy Sergio Marchionne (na zdjęciu), że z powodu złej koniunktury program inwestycji na sumę dwudziestu miliardów euro jest w tym momencie nierealny. Inicjatywa spotkania wyszła od premiera Mario Montiego, który podobnie jak pracownicy koncernu, zaniepokojony jest o jego przyszłość.

Rząd wyraził niedawno zaniepokojenie kryzysem, który dotknął również Fiata. Turyński koncern ogłosił, ze rezygnuje z ambitnego programu zainwestowania we Włoszech sumy 20 miliardów euro i nie wyklucza możliwości zamknięcia kilku zakładów w tym kraju. Wprawdzie szef koncernu zaprzeczył ostatnio, że zamierza zamykać fabryki, ale i tak nie uspokoiło to rządzących i związkowców. Sprzedaż samochodów we Włoszech spadła do poziomu z lat 70. ubiegłego stulecia.

Wzrost produkcji zakładów Fiata byłby więc sprzeczny z rachunkiem ekonomicznym, trzeba z niego zrezygnować. Ogłoszony przed dwoma dniami komunikat tej treści ściągnął na kierownictwo Fiata gromy, ponieważ zagrożonych jest blisko 25 tysięcy miejsc pracy. Tyle osób zatrudnia obecnie Fiat w swoich sześciu włoskich fabrykach.

Sytuacja ta zaalarmowała rząd. Minister rozwoju gospodarczego Corrado Passera przyznał, że kierownictwo koncernu składa ostatnio zbyt wiele deklaracji, które przestają być czytelne i zażądał natychmiastowego spotkania z dyrektorem generalnym koncernu Sergio Marchionne. Związki zawodowe domagają się ujawnienia szczegółów alternatywnego programu, jaki Fiat ma ogłosić w końcu przyszłego miesiąca.

Tagi: fiat, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz