Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
firma
10.04.2013 08:20

Motywacja pracowników zwiększa rozwój firm

Rola zarządu w kształtowaniu innowacyjnej polityki firmy jest nie do przecenienia. Dlaczego?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

Przedsiębiorstwa, które chcą być innowacyjne powinny współpracować z podmiotami zewnętrznymi, odpowiednio motywować swoich pracowników oraz poszukiwać dodatkowych środków z budżetu państwa na badania i rozwój - wskazano w raporcie firmy doradczej PwC.

Z badania PwC wynika, że polskie spółki w 2012 roku na działalność badawczo-rozwojową przeznaczyły 8 proc. swoich przychodów, a ponad 30 proc. firm wydało ponad 10 proc.

Z raportu wynika, że dla 47 proc. firm nowe produkty stanowią ponad 20 proc. ich sprzedaży.

Dyrektor w zespole doradztwa strategiczno-operacyjnego PwC Michał Mazur ocenił, że choć ogólne wydatki na badania należą w Polsce do jednych z najniższych w Europie, to raport wskazuje, że działalność innowacyjna nie jest obca wielu firmom.

Według badania również rola zarządu w kształtowaniu innowacyjnej polityki firmy jest nie do przecenienia. Jak zaznaczono, w 94 proc. badanych firm zarząd jest silnie zaangażowany w tworzenie strategii innowacyjnej oraz ma decydujący głos przy wdrożeniu pomysłu innowacyjnego.

Innowacyjna firma powinna także odpowiednio motywować swoich pracowników. 67 proc. badanych przez PwC firm prowadzi takie działania, a są nimi np. obietnice dodatkowego wynagrodzenia czy szansy dla awans. Mazur ocenił, że dodatkowe wynagrodzenie pojawia się najczęściej na etapie wdrożenia - co jego zdaniem - jest dobrym rozwiązaniem.

Według badania firmy, aby osiągnąć sukces w innowacyjności powinny także podejmować współpracę z podmiotami zewnętrznymi m.in. w zakresie badań i rozwoju. _ Deklaruje ją aż 88 proc. przebadanych przedsiębiorstw _ - zaznaczono w raporcie.

Kolejnym stymulatorem innowacyjnych rozwiązań w firmach jest pomoc publiczna, z której korzysta tylko 45 proc. przedsiębiorstw. Dyrektor w zespole pomocy publicznej PwC Beata Tylman przypomniała, że w 2013 roku na innowacyjne projekty zaplanowano ponad 2 mld zł. _ Dotacje te warto wykorzystać na finansowanie najbardziej perspektywicznych, a więc często i najbardziej ryzykownych projektów. Dodatkowo prawo przewiduje możliwość uzyskania oszczędności podatkowej w przypadku dokonywania przez firmy inwestycji w nowoczesne technologie _ - zauważyła.

Jak poinformowała firma, raport _ Najlepsze praktyki działalności innowacyjnej firm w Polsce _ powstał w pierwszej połowie 2013 roku, na podstawie wywiadów z przedstawicielami 51 firm, które zostały przez PwC uznane za wyróżniające się pod względem ich zaangażowania w badania i rozwój.

PwC jest firmą doradczą, która działa w ponad 150 krajach i zatrudniająca ponad 180 tys. ludzi. Prowadzi doradztwo biznesowe, prawno-podatkowe i audytorskie.

Czytaj więcej w Money.pl
Pracownicy rujnują firmy _ Jaki samochód pokona dwudziestocentymetrowy krawężnik na pełnym gazie? Służbowy. _ Takie zagadki bawią pracowników, którzy udowadniają, że nawet firmowe Tico może być jak rasowa terenówka.
50 ułatwień dla firm. Zobacz jakich Ministerstwo Gospodarki złożyło projekt, zawierający prawie 50 konkretnych rozwiązań, które mają uprościć warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Znoszą niektóre zbędne uciążliwości biurokratyczne. Dokument przyjął już Komitet Rady Ministrów.
Do podziału 2 mld złotych. Kto może dostać? W kwietniu mikroprzedsiębiorcy z małych miejscowości i wsi mogą składać wnioski o unijne, bezzwrotne dofinansowanie nawet do 300 tys. złotych.
Tagi: firma, business news, manager, strategie, zarządzanie, czołówki, marketing i zarządzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz