Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
msp
14.06.2006 09:48

MSP chce zwiększyć dywidendę z zysku KGHM

Na wznawianym w środę zwyczajnym walnym zgromadzeniu KGHM Polska Miedź Skarb Państwa będzie głosować za zwiększeniem dywidendy za 2005 rok do 10 zł za akcję z proponowanych przez zarząd koncernu 5,50 zł./ ISB /

Podziel się
Dodaj komentarz

Na wznawianym w środę zwyczajnym walnym zgromadzeniu KGHM Polska Miedź Skarb Państwa będzie głosować za zwiększeniem dywidendy za 2005 rok do 10 zł za akcję z proponowanych przez zarząd koncernu 5,50 zł, podał resort w komunikacie we wtorek wieczorem.

Tym samym dywidenda pochłonęłaby 2,0 mld zł z zysku zamiast proponowanych przez zarząd 1,1 mld zł.

„Ministerstwo Skarbu Państwa informuje, że na zgromadzeniu akcjonariuszy za rok 2005 w dniu 14 czerwca 2006 będzie głosować za wypłatą dywidendy w wysokości 10 zł na akcję, w łącznej wysokości 2 mld zł, tj. 87% zysku” – podano w komunikacie resortu.

Rada spółki wcześniej pozytywnie zaopiniowała przeznaczenie przez KGHM na dywidendę 48% zysku netto za 2005 rok, czyli kwoty 1,1 mld zł (5,50 zł na akcję). Pozostała część zysku ma być w znacznej mierze przeznaczona na inwestycje, których celem jest m.in. obniżka kosztów wydobycia miedzi. ZWZ KGHM zostało przerwane do 14 czerwca do godz. 11:00 w dniu 1 czerwca.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) podało w komunikacie, że zdaniem resortu obecna sytuacja finansowa KGHM pozwala na wypłatę dywidendy w zwiększonej wysokości.

„KGHM Polska Miedź, ze względu na wysoką cenę miedzi na rynkach światowych, obecnie ok. 7300 USD za tonę, uzyskuje wysokie dodatnie przepływy pieniężne” – argumentuje MSP.

„Cechą charakterystyczną ostatnich miesięcy jest nadpłynność, tj. znaczna ilość wolnej gotówki. Zysk za pierwsze pięć miesięcy 2006 wyniósł 1,5 mld zł. Oprócz zysku za 2005 w wysokości 2,3 mld zł, spółka otrzyma wkrótce dywidendę z tytułu inwestycji w Polkomtel w wysokości 460 mln zł” – czytamy dalej.

Akcjonariusze Polkomtela zdecydowali bowiem, że na dywidendę zostanie przeznaczone 90% zysku tej spółki za 2005, podano także.

„Stąd też zasoby pieniądza w posiadaniu KGHM, także po wypłacie dywidendy, będą nadal imponujące – ok 2,2 mld zł” – konkluduje resort.

MSP podało też, że będzie głosować za przeznaczeniem kwoty 50 mln zł na fundusz świadczeń socjalnych, na cele mieszkaniowe pracowników. Pozostała część zysku zostanie przelana na kapitał zapasowy.

Największym akcjonariuszem KGHM pozostaje Skarb Państwa z 44,28-proc. udziałem.

Tagi: msp, kghm, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, manager, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz