Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mucha: Lato powinien podać się do dymisji

0
Podziel się:

Kurator powinien żelazną miotłą zrobić porządek w PZPN.

Mucha: Lato powinien podać się do dymisji
(AGENCJA SE/EAST NEWS)

Minister sportu oczekuje, że prezes PZPN poda się do dymisji. Joanna Mucha zwróciła uwagę, że Grzegorz Lato już wcześniej zapowiadał, iż zrezygnuje z funkcji, jeśli reprezentacja nie odniesie sukcesu w Euro 2012. W sobotę Polska odpadła z turnieju w fazie grupowej. * *Solidarna Polska apeluje do minister sportu o działania zmierzające m.in. do powołania kuratora w PZPN tuż po zakończeniu mistrzostw. Natychmiastowego powołania kuratora chce też PiS. Politycy koalicji są ostrożniejsi, SLD sprzeciwia się temu pomysłowi.

Aktualizacja 14:27

-_ Pan prezes Lato zadeklarował jakiś czas temu, że poda się do dymisji jeśli nie wyjdziemy z grupy i ja pana prezesa trzymam za słowo. Jednak to, co jest najważniejsze, to nie kwestia personalna, lecz to, że PZPN jest źle zarządzany i tym wielokrotnie mówiłam _- podkreśliła minister Mucha

Najbliższy zjazd PZPN, na którym mogą odbyć się wybory prezesa, jest zaplanowany na koniec października. Oznacza to, że najprawdopodobniej jeszcze obecny zarząd wybierze nowego selekcjonera reprezentacji Polski, która w sierpniu zagra mecz towarzyski, a od września rozpoczyna eliminacje do mistrzostw świata w Brazylii w 2014 roku.

Rzecznik klubu Solidarnej Polski Patryk Jaki na konferencji prasowej w Sejmie poinformował, że w imieniu swojego ugrupowania przesłał list do minister Joanny Muchy. SP apeluje w nim do minister sportu o działania zmierzające do powołania kuratora w PZPN tuż po zakończeniu Euro 2012, rozwiązania związku i utworzenia nowej federacji piłkarskiej.

Według Jakiego takie działania są konieczne, gdyż - jak argumentował - _ są setki zarzutów korupcyjnych związanych z ligowymi rozgrywkami _, a ponadto wiele kontroli w PZPN, w tym rządowych, wskazywało na _ gigantyczne nadużycia _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/16/220176.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/roman;giertych;ma;pomysl;na;walke;z;kibolami,204,0,1106124.html) *Roman Giertych ma pomysł na walkę z kibolami * Były wicepremier, dziś adwokat, proponuje by szef MSW dostał nowe uprawnienia.

Zarzucił też m.in. związkowi, że jest odpowiedzialny za _ tragiczne _ wyniki sportowe przez wiele minionych lat. Jaki dowodził, że wprowadzenie kuratora do PZPN jest możliwe m.in. na podstawie art. 16 ustawy o sporcie, wedle którego nadzór nad działalnością polskich związków sportowych sprawuje minister właściwy do spraw kultury fizycznej.

- _ Artykuł 22 i 23 ustawy o sporcie daje możliwość wszczęcia procedury ministrowi sportu do zawieszenia w czynnościach władz związku sportowego i następnie jego rozwiązania _ - przekonywał polityk SP.

Wtórował mu europoseł PiS Ryszard Czarnecki. - _ Kurator powinien żelazną miotłą zrobić porządek w PZPN. Kurator jest niezbędny, zmiany są konieczne, a odebranie Euro 2012 już nam nie grozi. Rząd powinien działać natychmiast _ - powiedział dziennikarzom w Sejmie.

Rzecznik PiS Adam Hofman powiedział, że jutro szef PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej przedstawi _ trzy kroki, które doprowadzą do uzdrowienia polskiej piłki _. Nie chciał zdradzić szczegółów.

Bardziej stonowane opinie mają politycy koalicji. Szef klubu PO Rafał Grupiński powiedział, że spodziewał się podobnych pomysłów ze strony polityków opozycji. - _ Tego typu postulaty były łatwe do przewidzenia, intelektualnie nie było to zbyt trudne _ - zaznaczył.

- _ Nie wydaje mi się, żeby takie proste rozwiązania wiele zmieniły. Polska drużyna jest na dobrej drodze, jeśli chodzi o budowanie reprezentacji. Budowanie dobrej drużyny to są jednak lata pracy, a nie kilkanaście miesięcy _ - ocenił polityk PO.

Grupiński wyraził jednocześnie nadzieję, że PZPN zmieni _ kompletnie archaiczny _ sposób zarządzania polską piłką.

Były reprezentant Polski w piłce nożnej Cezary Kucharski (PO) powiedział dziennikarzom, że aby wprowadzić kuratora do PZPN, trzeba mieć bardzo konkretne podstawy. - _ Nie chcę jednocześnie bronić PZPN, bo wydaje mi się, że jest to instytucja do zreformowania _ - zaznaczył. - _ Jak nie ma sukcesu, to wiadomo, że mówi się o zmianach, to jest rzecz oczywista. Należy zrobić głęboką analizę, trzeba wyciągnąć wnioski na przyszłość _ - ocenił Kucharski.

Z kolei szef klubu PSL Jan Bury powiedział, że jego ugrupowanie nie będzie teraz _ wchodzić w tego typu politykę i decyzje _. - _ Poczekajmy na koniec Euro 2012, na ocenę. Pamiętajmy, że jeszcze kilka miesięcy temu mieliśmy świadomość, jaka jest nasza kadra _ - zaznaczył. - _ Nie szukajmy od razu winnych, dajmy sobie czas _ - apelował Bury.

- _ Być może, jeśli trzeba, to zróbmy w okresie jesiennym głęboką orkę w PZPN i przyszłej polskiej kadrze _ - dodał szef klubu ludowców.

Przeciwny wprowadzaniu kuratora w piłkarskim związku jest poseł SLD i sędzia polskiej Ekstraklasy, Tomasz Garbowski. - _ Rozumiem, że niektóre partie chciałyby ręcznie sterować PZPN czy też innymi związkami sportowymi, ale żyjemy w państwie prawa. PZPN funkcjonuje jako stowarzyszenie i zgodnie z obowiązującą ustawą o sporcie kuratora może wprowadzić tylko sąd. Czy są do tego przesłanki? Moim zdaniem nie ma _ - ocenił Garbowski.

Zwrócił uwagę, że kadencja obecnych władz PZPN upływa w październiku i wtedy właśnie odbędzie się zjazd związku, który wybierze m.in. nowego prezesa. - _ Apeluję o to, żeby poczekać i nie działać tak nerwowo, jak niektórzy chcieliby działać _ - zaznaczył poseł Sojuszu.

Przypomniał też, że w najbliższym czasie PZPN będzie musiał zająć się poszukiwaniem następcy dla Franciszka Smudy, któremu wygasa kontrakt na prowadzenie polskiej kadry piłkarskiej. - _ To prawda, że odpadliśmy z Euro 2012, ja też żałuję, że nie zagramy w ćwierćfinale, ale trzeba to przyjąć po męsku. Myślę, że PZPN oceni to, co się wydarzyło, poziom sportowy, poziom organizacyjny _ - zaznaczył Garbowski.

Według ustawy o sporcie, jeżeli działalność władz związku sportowego narusza prawo lub postanowienia statutu, minister właściwy do spraw kultury fizycznej może wystąpić do sądu rejestrowego z wnioskiem o zawieszenie władz związku albo jego rozwiązanie.

Jeżeli sąd zdecyduje o zawieszeniu władz związku sportowego, wyznacza kuratora, który przeprowadza wybory nowego kierownictwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak bawią się polscy kibice. Padają rekordy Od początku Euro na stadionach i w Strefach Kibica w Polsce bawiło się i oglądało mecze ponad 2,3 mln osób. Nie brakowało też incydentów.
Na mecz wzięli ochraniacze na szczęki Policjanci zatrzymali kibiców, którzy na mecz z Grekami chcieli wnieść petardy hukowe, rękawiczki do walk MMA i ochraniacze na szczęki.
Dziś ostatnie mecze fazy grupowej. Kto zagra? W Gdańsku Hiszpania zmierzy się z Chorwacją, a Włochy zagrają w Poznaniu z Irlandią. Oba spotkania rozpoczną się o godz. 20.45.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)