Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mistrzostwa świata
11.06.2010 06:00

Mundial w liczbach. Zobacz ile wydadzą kibice i ile zarobi FIFA

RPA wydało 115 miliardów dolarów. Kibice wydadzą sześćdziesiąt razy mniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/mistrzostwa;swiata;w;pilce;noznej;2010,galeria,3819,0.html)Wielkie święto kibiców piłki nożnej startuje dziś w Johannesburgu, gdzie pierwszy mecz Mistrzostw Świata rozegra drużyna gospodarzy z reprezentacją Meksyku. RPA, pierwszy afrykański organizator Mundialu, wydał na bezpośrednie przygotowania 4,1 mld dolarów. Ponad połowę pochłonęła modernizacja i budowa stadionów. 30 mln dolarów to kwota dla zwycięskiej drużyny. Kto ją zgarnie, dowiemy się w lipcu. *

Money.pl zebrał liczby, które kryją się w cieniu sportowego show.

4,1 miliarda dolarów

Według Danny'ego Jordaana, szefa komitetu organizacyjnego mistrzostw świata w piłce nożnej w RPA - tyle wyniosą bezpośrednie koszty organizacji imprezy. Większość tej kwoty pochłonęła budowa i modernizacja stadionów oraz inwestycje transportowe.

2 miliardy dolarów

to koszt budowy pięciu nowych oraz modernizacji kolejnych pięciu stadionów, na których rozegrane zostaną 64 mecze południowoafrykańskiego turnieju. Piłkarze będą grać w sumie na dziesięciu obiektach w dziewięciu miastach. Dwa stadiony ma Johannesburg.

600 milionów dolarów

kosztowało powstanie najdroższego stadionu południowoafrykańskiego mundialu. Na trybunach The Cape Town Stadium w Kapsztadzie mecz piłkarski może oglądać 70 tysięcy kibiców. W ciągu całego turnieju rozegranych na nim zostanie 9 spotkań.

91 tysięcy widzów

[

PAP/EPA ]( # )pomieszczą trybuny największego stadionu _ Soccer City _w Johannesburgu. Na gruntownie zmodernizowanym obiekcie rozegrany zostanie mecz otwarcia, finał mundialu i siedem innych spotkań.

1,5 miliarda dolarów

rząd Republiki Południowej Afryki przeznaczył przy okazji organizowania piłkarskiego święta na transport publiczny, poprawę komunikacji pomiędzy miastami a obsługującymi turystów-kibiców lotniskami, a także na obsługę i bezpieczeństwo pasażerów.

40 tysięcy

funkcjonariuszy policji ma czuwać nad bezpieczeństwem uczestników i kibiców. To jedna czwarta wszystkich południowoafrykańskich funkcjonariuszy. Na szkolenie oraz zakup sprzętu dla policjantów, którzy mają zapewnić bezpieczeństwo podczas turnieju wydanych zostało 200 milionów dolarów.

115 miliardów dolarów

PAP/EPAw trzy lata pochłonęły inwestycje infrastrukturalne w RPA. Największa ich część poszła na budowę szybkiej kolei w Johannesburgu, modernizację i budowę dróg, autostrad oraz sieci kolejowej.

2,9 miliarda dolarów

kosztowała budowa liczącej w sumie około 80 kilometrów obwodnicy Johannesburga. To liczące prawie cztery miliony mieszkańców miasto jest najważniejszym węzłem komunikacyjnym - drogowym i kolejowym - w całej Republice Południowej Afryki.

415 tysięcy

miejsc pracy miało powstać w RPA w efekcie organizacji mundialu w tym kraju. Przy budowie i modernizacji wszystkich stadionów pracowało łącznie około 130 tysięcy robotników. Kilkadziesiąt tysięcy kolejnych znalazło zatrudnienie przy rozbudowie infrastruktury.

350 tysięcy

zagranicznych turystów ma przyjechać do Republiki Południowej Afryki na mistrzostwa - szacują analitycy banku inwestycyjnego Morgan Stanley. Jeszcze dwa lata temu mowa była o liczbie sięgającej nawet pół miliona. Dla porównania, do Niemiec na poprzedni mundial przyjechało około 1,5 miliona kibiców.

5 tysięcy dolarów

PAP/EPAprzeciętnie wyda turysta zagraniczny podczas mundialu na przeloty, dwutygodniowe zakwaterowanie, wyżywienie, transport i inne wydatki (telefony, rozrywka, pamiątki).

1,8 miliarda dolarów

wydadzą łącznie turyści zagraniczni w trakcie trwającego równy miesiąc, południowoafrykańskiego mundialu. Takie szacunki przygotował inwestycyjny bank Morgan Stanley. Analitycy zastrzegają, że nie uwzględnili w tej kwocie przychodu ze sprzedaży biletów.

2-2,5 miliarda dolarów

taki zastrzyk południowoafrykańska gospodarka otrzyma od rodzimych kibiców. Analitycy mają jednak poważne wątpliwości, czy organizacja turnieju na stałe poprawi sytuację gospodarczą w RPA, które boryka się z biedą i bezrobociem przekraczającym 24 procent.

2,88 miliona

biletów przygotowano na wszystkie 64 mecze mistrzostw. Daje to średnią przeszło 45 tysięcy widzów na każde spotkanie. Pod warunkiem, że wszystkie bilety znajdą nabywców. A to nie jest takie pewne - kilka dni temu FIFA ogłosiła, że będzie można kupić prawie 40 tysięcy wejściówek, z których zrezygnowały globalne koncerny.

80 dolarów

kosztuje najtańszy bilet dla kibica z zagranicy. Fan reprezentacji, której uda się dojść do strefy medalowej, będzie musiał liczyć się z wydatkiem na bilety na siedem spotkań. To oznacza, że w najbardziej ekonomicznym scenariuszu będzie musiał zapłacić za wejściówki 560 dolarów.

18 dolarów

PAP/zapłaci za najtańszą wejściówkę, na miejsce blisko murawy, mieszkaniec RPA. Może on jednak kupić bilet płacąc tylko południowoafrykańskimi randami w oficjalnych kasach FIFA.

900 dolarów

to cena najdroższego biletu na finał mundialu, który rozegrany zostanie za miesiąc, 11 lipca o godzinie 20.30. Mecz o tytuł najlepszej drużyny świata będzie mogło na żywo obejrzeć 91 tysięcy kibiców, którym uda się zdobyć bilety na stadion _ Soccer City _w Johannesburgu.

1,2 miliarda dolarów

wydała międzynarodowa federacja piłkarska FIFA na organizację afrykańskich mistrzostw świata. Kolejny miliard dolarów - jak wyliczył brytyjski Financial Times - kosztowały federację programy rozwojowe, prowadzone przy okazji organizowanego w RPA turnieju.

1 miliard dolarów

FIFA ma zarobić na mundialu _ na czysto _. Przychody, jakie turniej ma przynieść międzynarodowej federacji piłkarskiej, mogą sięgnąć - według analityków _ Financial Times _ - nawet 3,3 miliarda dolarów. Sam turniej jest ubezpieczony na kwotę 9 miliardów dolarów.

30 milionów dolarów

od światowej federacji otrzyma drużyna nowych mistrzów świata. Łącznie na nagrody dla piłkarzy i drużyn FIFA przeznaczy w RPA 420 milionów dolarów. Niezależnie od tego, poszczególne federacje narodowe również obiecują swoim piłkarzom nagrody za zdobycie tytułu. Najwięcej Hiszpanie - po 600 tysięcy euro.

5 milionów złotych

stracili polscy piłkarze nie kwalifikując się na turniej w RPA. Tyle do podziału obiecał im PZPN za awans. Reprezentacja Polski zajęła jednak w swojej grupie eliminacyjnej zaledwie przedostatnie miejsce. Udało się nam wyprzedzić jedynie drużynę San Marino.

80 milionów euro

FCB19/CC/Flickrjest wart najdroższy piłkarz, który weźmie udział w mistrzostwach świata. Na tyle niemiecki serwis transfermarkt.de wycenia Argentyńczyka Leo Messiego, który broni barw hiszpańskiej Barcelony.

736 piłkarzy

reprezentujących 32 kraje weźmie udział w południowoafrykańskim turnieju. Każda reprezentacja, biorąca udział w mistrzostwach świata liczy 23 zawodników. Najwięcej, bo aż 116 uczestników mundialu na co dzień gra w ligach Wielkiej Brytanii. 84 piłkarzy reprezentuje ligę niemiecką, 80 - włoską.

18 lat i117 dni

ma najmłodszy uczestnik mistrzostw, duński pomocnik Christian Eriksen. W mistrzostwach występowali jednak zawodnicy sporo młodsi. Obecny rekord należy do Normana Whiteside'a, zawodnika Irlandii Północnej, który w meczu przeciwko Jugosławii w 1982 roku miał 17 lat i 41 dni.

39 lat i314 dni

ma natomiast nestor wśród piłkarzy, biorących udział w mistrzostwach, bramkarz reprezentacji Anglii David James. Podczas tych mistrzostw on także nie poprawi rekordu. Ten bowiem należy do reprezentanta Kamerunu Rogera Milli, który w meczu z Rosją w 1994 roku miał już skończone 42 lata.

Tagi: mistrzostwa świata, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, raport, manager, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz