Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Mundial w RPA rozbudził nadzieje na boom

0
Podziel się:

Na przygotowania do najważniejszej w tym roku imprezy sportowej wydano cztery miliardy euro.

Mundial w RPA rozbudził nadzieje na boom
(warrenski/CC/Flickr)
bEEpYZVh

Krótkofalowo organizacja Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej może ożywić popyt na Przylądku Dobrej Nadziei. Jednak na dłuższą metę rozwój gospodarczy hamują problemy strukturalne.

Mieszkańcy RPA odliczają już dni. W połowie czerwca MŚ w Piłce Nożnej przyciągną przed telewizory miliardy widzów, a Południowa Afryka znów znajdzie się w centrum uwagi całego świata.

Pod względem infrastruktury RPA wygląda na dobrze przygotowaną do imprezy tej rangi: Na gości czeka pięć nowych stadionów i pięć gruntownie zmodernizowanych aren, solidna sieć drogowa, nowoczesne lotniska, nowe hotele, rozbudowany system komunikacji podmiejskiej.

bEEpYZVj

Zobacz trailer gry 2010 FIFA World Cup:

Właściwie należałoby sądzić, że w obliczu czterech miliardów euro, które w ramach organizacji MŚ rząd wpompował w gospodarkę, w kraju zapanowała euforia. Jest jednak inaczej. Istnieją duże obawy o bezpieczeństwo gości, a sprzedaż biletów przebiega dość opieszale. _ - Kto dziś podróżuje przez nasz kraj, jest zszokowany stanem naszych organów administracyjnych oraz ogólnym podupadaniem miast _ - mówi Barney Mthombothi, redaktor naczelny renomowanego tygodnika Financial Mail. - _ Wydaje się, że nikt nie ponosi za nic odpowiedzialności - dodaje. _

[

bEEpYZVp

Amerykański futbol na celowniku firm z Europy ]( http://manager.money.pl/news/artykul/amerykanski;futbol;na;celowniku;firm;z;europy,91,0,579163.html )

A jeszcze niedawno RPA radziła sobie stosunkowo dobrze: Dzięki światowemu zapotrzebowaniu na surowce w latach 2004 - 2007 gospodarka producenta platyny, złota i chromu odnotowała 5 procentowy wzrost. Jednak na początku roku 2009 recesja dotarła także do RPA. Wprawdzie w ostatnim kwartale 2009 gospodarka kraju odnotowała niespodzianie 3,2 procentowy wzrost,jednak nie oznacza to jeszcze przełomu.

Pojawia się coraz więcej oznak, że chronionemu przez kontrole dewizowe systemowi bankowemu dają się we znaki toksyczne kredyty. Wprowadzone przez banki restrykcje kredytowe hamują powoli wzrost gospodarczy.

Pojawiają się jednak oznaki nadziei: Po 35-procentowym spadku sprzedaży samochodów w roku ubiegłym w lutym odnotowano 21-procentowy wzrost. Mimo poważnego wzrostu cen energii na stosunkowo niskim, 6-procentowym, poziomie utrzymywana jest także stopa inflacji. Poprawę sytuacji odnotowano także na rynku nieruchomości.

bEEpYZVq

Jednak zdaniem agencji ratingowej Moody's poprawa sytuacji stoi na glinianych nogach. Kraj cierpi poważnie z powodu wysokiego kursu randa, który podnosi znacznie ceny eksportu surowców i towarów przemysłowych. Rewaloryzacja randa o 30 procent wobec dolara i euro w ostatnich 12 miesiącach wynika z wysokiego oprocentowania. Zagranicznym inwestorom opłaca się pożyczyć na dogodnych warunkach dolary, euro czy jeny i ulokować na 10 lub więcej procent w Południowej Afryce.

Negatywny wpływ na inwestycje przedsiębiorców oraz portfele konsumentów mają także wysokie ceny energii. Po dopuszczonych niedawno przez urząd regulacji podwyżkach ceny prądu wzrosną w najbliższych trzech latach dwukrotnie, pozbawiając kraj uprzywilejowanej pozycji w stosunku do konkurencji.

[

bEEpYZVr

2,5 mln funtów na walkę o Mundial ]( http://manager.money.pl/news/artykul/2;5;mln;funtow;na;walke;o;mundial,208,0,569552.html )

Wielu inwestorów zagranicznych zrezygnowało już ze swoich projektów. Koncern Rio Tinto wycofał się z planowanej budowy huty aluminium w Coega. Inwestycja była warta 2,7 mld dolarów. Z powodu wysokich cen energii zamknięte mogą zostać także mniej dochodowe kopalnie złota.

Kryzys gospodarczy odbił się szczególnie poważnie na rynku pracy. Zamiast utworzenia miliona nowych miejsc pracy, jak obiecał prezydent Jacob Zuma obejmując urząd w kwietniu 2009, w ciągu ostatnich 12 miesięcy pracę straciło 890 tys. osób. Według oficjalnych szacunków, jawne i ukryte bezrobocie wynosi 35 procent. Z powodu wzrostu wydatków budżetowych oraz malejących przychodów z podatków deficyt budżetowy wzrósł z 4,5 do 7,3 procent rocznych wyników gospodarczych kraju.

bEEpYZVK
business news
wiadomości
KOMENTARZE
(0)