Notowania

Przejdź na
teleskop
28.07.2009 08:28

Na Hawajach powstanie 30-metrowy teleskop

Zostanie on zbudowany na Manua Kea, gdzie działają już 10-metrowe teleskopy Kecka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(anselm/cc/flickr)

Wybrano miejsce, w którym powstanie gigantyczny teleskop o średnicy 30 metrów. Zostanie on zbudowany na Manua Kea na Hawajach, gdzie działa już wiele innych teleskopów, w tym 10-metrowe teleskopy Kecka (na zdjęciu).

Na miejsce budowy TMT, czyli Teleskopu Trzydziestometrowego (Thirty Meter Telescope), rozważano dwie lokalizacje: Cerro Amazone w Chile oraz Manua Kea na Hawajach. Zostały one wybrane w maju 2008 r. z szerszej listy pięciu miejsc, po dokładnej analizie danych satelitarnych i meteorologicznych.

W ostatnich dniach zdecydowano się ostatecznie na Manua Kea. O wyborze przesądziły nie tylko idealne warunki atmosferyczne do prowadzenia obserwacji astronomicznych, ale także obecność dotychczasowej infrastruktury astronomicznej na tej wyspie.

Teleskop ma rozpocząć działanie w 2018 r. Będzie wykonany w najnowocześniejszych technologiach i będzie dużo większy od obecnie działających teleskopów optycznych. Największe funkcjonujące obecnie to 11-metrowy SALT w Republice Południowej Afryki, w którym udział ma Polska oraz Large Binocular Telescope odpowiadający teleskopowi o 12 metrowym zwierciadle.

Teleskop TMT to projekt prowadzony przez California Institute of Technology, University of California oraz ACURA (organizacja uniwersytetów kanadyjskich), National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ). Do tej pory wydano 77 milionów dolarów na projektowanie teleskopu. Obecnie znajduje się on we wczesnej fazie konstrukcyjnej, która będzie kosztować 300 milionów dolarów

TMT to nie jedyny projekt teleskopu przyszłości klasy 30-metrów. Instrument podobnej wielkości chce zbudować Europejskie Obserwatorium Południowe ESO, istnieje też amerykańsko-australijski projekt Wielkiego Teleskopu Magellana (Giant Magellanic Telescope).

* [ Gates i Simonyi wspierają budowę teleskopu ]( http://manager.money.pl//i/h/gates;i;simonyi;wspieraja;budowe;teleskopu,161,0,313249.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: teleskop, business news, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz