Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Na hazardowej prohibicji państwo straci miliardy

0
Podziel się:

Do kasy państwa nie wpłynie 3,5 mld zł z gier na automatach - szacuje Money.pl. Kolejnych setek milionów nie zarobimy na e-hazardzie.

Na hazardowej prohibicji państwo straci miliardy
(Craig Hatfield/CC/Flickr)

Likwidacja hazardu poza kasynami spowoduje, że za pięć lat do budżetu nie wpłynie ponad 3,5 mld zł. Do tego państwo nie zarobi kolejnych setek milionów, które mogłoby zyskać, gdyby zalegalizowało e-hazard.

ZOBACZ TAKŻE:
O jaką stawkę chodziło w aferze hazardowej?Przedstawiony przezDonalda Tuskaplan walki z hazardem zakłada: za pięć lat z rynku znikną wszystkie automaty znajdujące się poza kasynami.

Po drugie, rząd nie zalegalizuje hazardu w internecie. Wreszcie podatek od gier płacony przez kasyna wzrośnie z 45 do 50 proc., a operatorzy zakładów wzajemnych zapłacą podatek w wysokości nie dotychczasowych 10 a 25 proc.

Największe straty z jednorękich bandytów

ZOBACZ TAKŻE:
Ogromne przekręty na jednorękich bandytach.Na polskim rynku jest ponad 50 tys. tzw. automatów o niskich wygranych. Płaci się od nich podatek ryczałtowy w wysokości 180 euro miesięcznie. Jak oszacował Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, w 2014 roku wpływy podatkowe z tej działalności przyniosły budżetowi prawie 2,9 mld zł. Jeżeli plan Tuska zostanie zrealizowany, tych pieniędzy po prostu zabraknie. Na podstawie zapowiedzi o wygasaniu pozwoleń, można szacować, że w ciągu pięciu lat te wpływy będą spadać o około 20 proc. rocznie.

To jeszcze nie wszystko. Jeżeli dosłownie traktować zapowiedzi premiera, z rynku za pięć lat znikną też duże salony gier, które w myśl ustawy nie są kasynami. W 2014 roku będzie to oznaczało brak ponad 660 mln zł w kasie państwa. Razem daje nam to ponad 3,5 mld złotych.

Tak wyglądałyby wpływy z podatku od gier, gdy rząd nie zmienił przepisów. Źródło: IBnGR

E-hazard pozostanie za granicą

ZOBACZ TAKŻE:
Legalizacja e-hazardu dałaby fiskusowi 350 mln zł.Na biznesie e-hazardowym polski budżet nie korzysta, bo tego typu działalność jest u nas nielegalna. Nie oznacza to jednak, że polscy gracze nie uprawiają hazardu w internecie. Korzystają jednak z usług firm zarejestrowanych za granicą, które płacą podatki właśnie tam, a nie w Polsce.

Jak oszacował Money.pl, gdyby e-hazard był w naszym kraju legalny, tylko w tym roku budżet zarobiłby 350 mln zł. Wzrosty w kolejnych latach trudno szacować, ale można założyć, że byłyby bardzo wysokie, zwłaszcza pod znacznym ograniczeniu tradycyjnego hazardu.

  • Takie przychody mógłby mieć budżet, gdyby firmy e-hazardowe były zarejestrowane w Polsce a nie za granicą. Szacunki Money.pl na podstawie danych IBnGR.

Wyższe podatki od kasyn i zakładów wzajemnych

Rząd chce, by właściciele kasyn płacili podatek od gier nie w dotychczasowej wysokości 45 proc., ale 50 proc. Z kolei operatorzy zakładów wzajemnych nie 10 proc. a 25 proc. podatku od gier. Trudno jednak oczekiwać, by ten wzrost prosto przełożył się na wyższe wpływy do budżetu.

- _ Myślę, że wpływy podatkowe znacznie spadną _ - uważa Jacek Fundowicz, analityk z IBnGR. - _ A to dlatego, że znaczny wzrost cen kuponów w zakładach wzajemnych spowoduje, że ludzie przeniosą się do internetu _ - podkreśla Fundowicz.

Dodaje, że również kasyna mogą mieć duży problem z utrzymaniem się na rynku, bo już dzisiaj wskaźnik ich rentowności wynosi około 1,6 proc. _ - A podniesienie podatku będzie miało bardzo negatywny wpływ _ - dodaje analityk.

Gdyby nic nie zmieniać, wpływy z podatków płaconych przez kasyna w 2014 roku mogłyby sięgnąć 233 mln zł.

Tak wyglądałyby wpływy do budżetu z podatków płaconych przez kasyna, gdyby nie zmieniać ich stawek. Źródło: IBnGR.

| KOMENTARZ |
| --- |
| **

Łukasz Pałka, Money.pl ** Rząd proponowanymi przez siebie zmianami zamierza _ wylać dziecko z kąpielą _. Jednym skutkiem całej operacji może okazać się pozbawienie budżetu bardzo dużych przychodów. Wszak nie sposób zakazać korzystania z usług zarejestrowanych za granicą firm e-hazardowych. Podniesienie podatku dla operatorów tradycyjnych zakładów wzajemnych spowoduje, że więcej graczy przeniesie się do internetu. A to znów będzie oznaczało mniejsze wpływy do budżetu. |

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)