Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Na świecie znowu przybyło milionerów

0
Podziel się:

Najwięksi krezusi łącznie mają już zgromadzone 111,5 biliona dolarów. Najbogatsi pochodzą z Europy.

Na świecie znowu przybyło milionerów
(cole24_/CC/Flickr)

Dla światowych krezusów katastrofalny rok giełdowy 2008 już się nie liczy. W ubiegłym roku globalne majątki zaczęły ponownie rosnąć, straty z roku ubiegłego zostały prawie wyrównane. Wzrosła także liczba milionerów.

Wyniki badań przeprowadzonych przez firmę doradczą Boston Consulting Group (BCG) pokazują, że zgromadzony na całym świecie majątek w gotówce, akcjach, funduszach oraz innych papierach wartościowych, znacznie wzrósł. Prywatny majątek depozytowy wzrósł globalnie o 11,5 proc. do 111,5 bln dolarów. Tym samym inwestorzy wyrównali prawie swoje straty z katastrofalnego roku giełdowego 2008. Według BCG powodem wzrostu majątku prywatnego jest poprawa kursów giełdowych w roku 2009 oraz wyższe wkłady oszczędnościowe.

[

W Polsce przybyło 4 tysiące milionerów ]( http://manager.money.pl/styl/highlife/artykul/w;polsce;przybylo;4;tysiace;milionerow,190,0,384958.html )
Z majątkiem w wysokości 37,1 bln dolarów najbogatszym regionem świata pozostaje nadal Europa. Na miejscu drugim znajduje się Ameryka Północna z 35,1 bln dolarów, miejsce trzecie zajmuje Japonia z 14,9 bln dolarów. Największe wskaźniki depozytów w wysokości 22 procent odnotowały jednak pozostałe kraje azjatyckie. Ponadprzeciętnie urosły także majątki w Ameryce poza USA i Kanadą.

W 2009 roku wzrosła także liczba milionerów. Na całym świecie BCG doliczyła się 11,2 mln milionerów, to o 14 procent więcej niż w roku 2008. Najwięcej milionerów żyje w USA - 4,7 mln, na drugim miejscu znajduje się Japonia z 1,2 mln milionerów, Chiny z 670 tys., Wielką Brytania z 485 tys. i Niemcy z 430 tys. milionerów. Najwięcej milionerów w stosunku do mieszkańców przypada na Singapur, gdzie ponad co dziesiąty mieszkaniec zgromadził na koncie miliony.
Jednak według BCG zgromadzony na całym świecie majątek rozkłada się na coraz mniejszą liczbę osób: 83 procent wszystkich gospodarstw domowych może się pochwalić mniej niż 100 tys. dolarów, majątek tej grupy wynosi łącznie 14,5 bln dolarów. Daję to 13 procentowy udział w łącznym majątku globalnym, w 2008 wskaźnik ten wynosił jeszcze 14 procent.

Tymczasem mniej niż jeden procent wszystkich gospodarstw domowych to gospodarstwa milionerów, którzy posiadają ponad 38 procent całego zgromadzonego na świecie majątku. Do najbogatszych z bogatych z ponad pięcioma milionami dolarów należy jedynie 0,1 procent gospodarstw domowych. Do tej grupy należy ponad jedna piąta zdeponowanego na świecie majątku.

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)