Notowania

samochody
09.10.2009 12:47

Na Wyspach samochody używane są droższe od nowych

To przez rządowe dofinansowanie. Kryzys wypacza wolny rynek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(machu./CC/Flickr)

Powodów tych relacji cenowych jest kilka. Rządowy plan subsydiowania kupna nowego pojazdu, tańsze kredyty na zakup, obniżki cen oraz niska podaż dobrej jakości samochodów z drugiej ręki.

Różnica w cenie występuje m.in. w przypadku VW Passata, VW Golfa, Skody Octavii i Hyundaia i10 i Opla Corsa.

_ Zniżka 2 tys. funtów szterlingów przy wymianie starszych modeli samochodów osobowych i dostawczych, w połączeniu z tańszymi pożyczkami na kupno nowego pojazdu powoduje, że inwestycja w nowe auto jest tańszą opcją niż w używane _ - wskazuje magazyn.

_ Rynek jest nietypowy. O ile ceny nowych samochodów wzrosły średnio o 9,5 proc., o tyle ceny używanych są obecnie o 30 proc. wyższe niż przed rokiem _ - wyjaśnia redaktor _ Which Car? _ Steve Fowler. Uważa jednak, że taka sytuacja nie utrzyma się długo. Jaki jest rzeczywisty stan rynku okaże się, gdy gospodarka stanie na nogi i rząd wycofa się z działań interwencyjnych.

Plan wymiany starych pojazdów na nowe, opracowany przez rząd i producentów samochodów w celu powstrzymania spadkowej tendencji sprzedaży, obejmował początkowo tylko pojazdy starsze niż 10 lat. Wzorowany jest na rozwiązaniach wprowadzonych wcześniej w Niemczech.

We wrześniu został rozszerzony na samochody osobowe starsze niż 9,5 roku i dostawcze starsze niż 8 lat. W ten sposób do planu zakwalifikowało się dodatkowo 100 tys. pojazdów; przedtem w grę wchodziło 300 tys. Z oferty skorzystało dotąd 200 tys. Brytyjczyków.

Kierowcy, którzy nie kwalifikują się do zniżki, do końca obecnego roku mogą jednak skorzystać na obniżce stawki VAT do 15 proc. z 17,5 proc. Z myślą o wsparciu rynku rząd opóźnia też wprowadzenie nowych podatków dla właścicieli pojazdów.

Tagi: samochody, wielka, brytania, ceny, nowe, stare, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz