Notowania

gaz z rosji
09.01.2014 12:41

Naftohaz i Gazprom potwierdziły niższą cenę gazu

Ukraiński Naftohaz i rosyjski Gazprom podpisały aneks do kontraktu gazowego z 2009 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(farvatar/iStockphoto)

Ukraiński Naftohaz i rosyjski Gazprom podpisały aneks do kontraktu gazowego z 2009 roku, zgodnie z którym w pierwszym kwartale bieżącego roku cena gazu dla Ukrainy wyniesie 268,5 dolarów za 1000 metrów sześciennych - poinformował szef ukraińskiego resortu energetyki Eduard Stawyckij.

Minister oświadczył, że w związku z obniżką ceny rosyjskiego paliwa, Ukraina wstrzymała tzw. rewersowe dostawy gazu z UE. - _ Na razie będziemy kupować gaz tam, gdzie nam się to bardziej opłaca _ - powiedział minister wyjaśniając, że obecnie cena gazu z Rosji jest niższa niż cena tego surowca, proponowana przez partnerów z UE.

Jeszcze niedawno strona ukraińska zapowiadała, że w ramach dywersyfikacji dostaw gazu podpisze porozumienie o imporcie gazu od spółki Eustream przez terytorium Słowacji. Wcześniej Ukraina rozpoczęła dostawy gazu z UE przez Polskę i Węgry.

W grudniu podczas wizyty w Moskwie prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza Rosja zapowiedziała, że obniży Ukrainie cenę gazu do 268,5 dolarów za 1000 metrów sześciennych i kupi ukraińskie obligacje rządowe za 15 mld dolarów.

Wielu komentatorów uznało wówczas, że rosyjska pomoc to zadośćuczynienie za wstrzymanie przez Kijów przygotowań do zawarcia umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Zgodnie z zawartymi w grudniu ustaleniami cena 268,5 dolarów za 1000 metrów sześciennych gazu nie jest stała i będzie potwierdzana raz na kwartał. Dotychczas Ukraina otrzymywała rosyjski gaz za około 400 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: gaz z rosji, gazprom, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz