Notowania

ropa
15.03.2010 13:23

Naftowa ekspancja Chińczyków za 3,1 mld dolarów

Chińska firma wydobywcza wchodzi na rynek południowoamerykański.

Podziel się
Dodaj komentarz
(roger_melb/CC/Flickr)

*Chińska Narodowa Korporacja Naftowa zapłaci 3,1 mld dolarów za 50% udziałów argentyńskiej firmy wydobywczej Bridas Corporation. To początek podboju latynoamerykańskich rynków naftowych. *

Jak powiedział w rozmowie z _ BBC News _ szef CNOOC-u, Yang Hua, Bridas to _ bardzo dobry punkt wypadowy na latynoamerykańskie rynki _. Bridas ma rezerwy w wysokości 636 milionów baryłek. Wydobywa głównie w Argentynie, Boliwii i Chile.

- _ To bardzo atrakcyjna umowa dla CNOOC. Pozwoli na szybkie pokrycie nagłego wzrostu zapotrzebowania na ten surowiec _- komentuje Neil Beveridge, analityk Sanford Bernstein.

Transakcja powinna być sfinalizowana w połowie roku. Tym samym Chińczycy staną się współwłaścicielami 40 proc.udziałów w firmie naftowej Pan American Energy, obok brytyjskiego koncernu BP, który dysponuje 60 proc. udziałów.

Chińczycy kupują udziały w Bridas (Bloomber, ang.):

Chińskie zapotrzebowanie na ropę rośnie najszybciej na świecie. Tylko w ciągu roku zwiększyło się o 28 proc.. Według danych Międzynarodowej Agencji Energii ponad połowa wzrostu zapotrzebowania na ropę pochodzi z rozwijających się krajów Azji.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Naftowy gigant kupuje złoża za 7 mld dolarów ]( http://manager.money.pl/news/artykul/naftowy;gigant;kupuje;zloza;za;7;mld;dolarow,27,0,598043.html )
*
Tagi: ropa, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz