Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nagrody Pulitzera 2013 przyznane. Najwięcej zgranął New York Times

0
Podziel się

Nagrody w wysokości 10 tys. dolarów przyznano za osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.

Nagrody Pulitzera 2013 przyznane. Najwięcej zgranął New York Times
(freefotouk/CC BY-NC 2.0/Flickr)
bDHLMtSd

Nowojorski Uniwersytet Columbia ogłosił nagrody Pulitzera za 2013 rok. Cztery prestiżowe wyróżnienia w kategorii dziennikarstwa otrzymali dziennikarze dziennika _ New York Times _.

Nagrody w wysokości 10 tys. dolarów przyznano za osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.

Cztery nagrody otrzymali dziennikarze _ New York Timesa _. David Barstow i Alejandra Xanic von Bertrab z tej gazety zostali wyróżnieni za teksty o tym jak wielka sieć amerykańskich sklepów Wall-Mart uciekała się do łapówkarstwa, aby zdobyć meksykański rynek. Zespół _ The New York Times _ nagrodzono także za ujawnienie praktyk biznesowych Apple i innych firm. Teksty obnażają ciemną stronę globalnej gospodarki i jak wpływa to na życie pracowników oraz konsumentów.

bDHLMtSf

David Barboza z _ New York Timesa _ został uhonorowany Pulitzerem ukazanie korupcji na najwyższych szczeblach rządu chińskiego, a John Branch za opis narciarzy, którzy zginęli w lawinie oraz naukowe wyjaśnienie tego zjawiska.

W kategorii służby publicznej zwyciężyła gazeta _ Sun Sentinel _ wydawana w Fort Lauderdale na Florydzie za udokumentowaną opowieść o policjantach, którzy szybką jazdą poza służbą narażali lekkomyślnie życie ludzi.

Zespół dziennika _ The Denver Post _ z Kolorado otrzymał Pulitzera za obszerne relacje z ataku terrorystycznego w kinie Aurora, w którym zginęło 12 osób, a 58 doznało obrażeń. Bret Stephens z _ The Wall Street Journal _ wyróżniony został za komentarze na temat amerykańskiej polityki zagranicznej i wewnętrznej. Philipa Kennicotta z _ The Washington Post _ uhonorowano za eseje na temat sztuki i leżących u jej podstaw zjawisk społecznych.

W kategorii literatury wyróżniono Adama Johnsona za powieść _ The Orphan Master's Son _ o młodym mężczyźnie, który staje się zagrożeniem dla dyktatora Korei Północnej Kima Dzonga Ila i usiłuje swą żonę i jej dzieci z poprzedniego małżeństwa wydostać z tego kraju. Wyróżniony został też Ayad Akhtar za sztukę _ Disgraced _ o prawniku korporacyjnym, który rozważa dlaczego musiał długo ukrywać swe pakistańskie pochodzenie.

bDHLMtSl

W kategorii dzieł historycznych Pulitzer przypadł Fredrikowi Logevallowi za książkę _ Embers of War: The Fall of an Empire and the Making of America's Vietnam _ o tym jak po załamaniu się francuskiego kolonializmu amerykańscy przywódcy doprowadzili do wojny w tym kraju.

Za biografię uhonorowany został Tom Reiss autor _ The Black Count: Glory, Revolution, Betrayal, and the Real Count of Monte Cristo _ o zawadiackim bohaterze, którego czyny opisał w swych powieściach jego syn Alexander Dumas. Sharon Olds wyróżniona została natomiast za utwory poetyckie zebrane w tomie _ Stag's Leap _ o miłości, smutku i ograniczeniach samowiedzy.

Pulitzerem za literaturę faktu nagrodzony został Gilbert King za książkę _ Devil in the Grove: Thurgood Marshall, the Groveland Boys, and the Dawn of a New America _ stanowiącą kronikę niesprawiedliwości rasowej w miasteczku Groveland na Florydzie w 1949 roku.

W kategorii muzyka trofeum odebrała Caroline Shaw za utwór _ Partita for 8 Voices _.

bDHLMtSm

Nagroda Pulitzera została ustanowiona przez amerykańskiego dziennikarza i wydawcę z przełomu XIX i XX wieku Josepha Pulitzera i przyznawana jest od 1917 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Barack Obama o zamachu w Bostonie Ładunki wybuchowe raniły setki osób, a kilka zabiły. Eksplozje nastąpiły podczas maratonu biegowego z okazji _ Patriots Day _.
Wyjątkowo dotkliwa przecena na Wall Street Poniedziałek na Wall Street przyniósł mocne spadki głównych indeksów w reakcji na słabsze od oczekiwań dane makro, głównie z chińskiej gospodarki.
USA: Policja zatrzymała kierowcę. Ma 6 lat Chłopiec z miejscowości Lapeer w stanie Michigan wziął kluczyki do rodzinnego Forda Taurusa o 7:30 rano, kiedy jego rodzice jeszcze spali.
bDHLMtSG
Źródło:
KOMENTARZE
(0)