Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ranking miliarderów
29.04.2012 10:45

Najbogatszy Brytyjczyk ma 7,35 mld funtów

Książę Westminsteru - Gerald Cavendish Grosvenor, w ogólnej klasyfikacji ustępuje miliarderom którzy nie są rodowitymi Brytyjczykami, ale mają w Wielkiej Brytanii interesy i rezydencje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Arpingstone/Public domain)

*Najbogatszym Brytyjczykiem na tegorocznej liście najbogatszego tysiąca osób tygodnika _ Sunday Times _ jest książę Westminsteru Gerald Cavendish Grosvenor, właściciel gruntów, nieruchomości, a nawet całych ulic w centralnym Londynie, z fortuną w wysokości 7,35 mld funtów. *

W ogólnej klasyfikacji książę Westminsteru ustępuje jednak miliarderom, którzy choć nie są rodowitymi Brytyjczykami mają w Wielkiej Brytanii interesy, rezydencje i często tu przebywają.

Najbogatszym z nich, który uplasował się na czele listy przez siódmy rok z rzędu jest urodzony w Indiach magnat stalowy Lakshmi Mittal, którego majątek wyceniany jest na 12,7 mld funtów. W skład jego grupy wchodzi m. in. Arcelor Mittal Polska.

Tuż za nim z majątkiem 12,3 mld funtów uplasował się 59-letni rosyjski oligarcha urodzony w Uzbekistanie Aliszer Usmanow, który dorobił się w górnictwie metali, mediach i telekomunikacji, a w Anglii jest udziałowcem klubu piłkarskiego Arsenal. Trzecim na liście jest właściciel Chelsea Roman Abramowicz _ wyceniany _ na 9,5 mld funtów.

W porównaniu z 2011 r. Mittal _ zbiedniał _ o 4,8 mld funtów, zaś Abramowicz o 800 mln funtów. Łączny majątek tysiąca najbogatszych Brytyjczyków i obcokrajowców mieszkających w Wielkiej Brytanii, lub prowadzących tu interesy, wynosi 414 mld funtów (o 4,7 proc. więcej niż w poprzednim roku).

Jest to nowy rekord. Oznacza, że bogacze odrobili straty z lat 2008-09, gdy uderzył w nich kryzys na światowych rynkach finansowych. Po to by trafić na tegoroczną listę trzeba było wykazać się majątkiem co najmniej 77 mln funtów.

Na listę najbogatszych mieszkańców Wysp w ub. r. weszło ośmiu szczęściarzy, którzy postawili na wygrany los na loterii, w tym Colin i Chris Weir, którzy na skutek kumulacji wygranej wzbogacili się z dnia na dzień o 160 mln funtów plasując się na 462 miejscu.

Na liście najbogatszych celebrytów znalazła się m. in. piosenkarka Adele, której album _ 21 _ rozszedł się w nakładzie 3 mln egzemplarzy w ciągu roku. Jednak wśród najbogatszych piosenkarzy nadal prym wiedzie starsze pokolenie podtatusiałych rockersów, takich jak Paul McCartney, czy Mick Jagger.

Na liście bogaczy jest 73 Szkotów i 24 Walijczyków. Geograficznie dominuje południowo-wschodnia Anglia, gdzie mieszka 53 proc. spośród nich. Uwagę zwraca przewaga _ starych pieniędzy _ nad nowymi, wygenerowanymi np. w sektorze nowatorskich wynalazków, czy technologii.

_ Sunday Times _ wycenił majątek w oparciu o publicznie dostępne informacje, analizy rynkowe (np. spółek giełdowych, rynku nieruchomości) i tego, co o swoim majątku mówili sami zainteresowani.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto najbardziej wpływowi ludzie świata Barack Obama, Pippa Middleton i...komputerowy hacker znaleźli się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie magazynu Time.
Oto najbogatsi politycy świata. Zobacz Forbes opublikował listę miliarderów, którzy prowadzą działalność polityczną. Znalazło się na niej 17 osób, wśród nich najbogatszy Gruzin świata, burmistrz Nowego Jorku i miłośnik koszykówki.
Milionerów ubywa. Bankierzy próbują ich ratować Wszystko przez kryzys finansowy. Bankowcy apelują o dywersyfikację inwestycji finansowych.
Tagi: ranking miliarderów, gerald cavendish grosvenor, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz