Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Najdroższe przedsiębiorstwa świata

0
Podziel się:

Lwia część najdroższych przedsiębiorstw świata to w dalszym ciągu firmy z USA.

Najdroższe przedsiębiorstwa świata
(Strocchi/CC/Flickr)

Jak wynika z najnowszego rankingu międzynarodowej firmy konsultingowej Ernst & Young, lwia część najdroższych przedsiębiorstw świata to w dalszym ciągu firmy pochodzące z USA.

Jednak w czołówce znalazło się w tym roku pięć nowych przedsiębiorstw, w tym trzy firmy pochodzące z Chin.

Miejsce 1: PetroChina

Już podczas debiutu giełdowego w 2007 r. koncern PetroChina był największą firmą świata pod względem wartości giełdowej. Akcje koncernu były wtedy warte 723 mld dolarów. Pod koniec roku 2009 - po pęknięciu bańki na chińskim rynku akcji - wszystkie aktywa firmy były warte 350 mld dolarów. Mimo to, po drugim miejscu w ubiegłym roku, koncern zajął pierwsze miejsce wśród najdroższych firm świata.

Miejsce 2: ExxonMobil

Koncern naftowy ExxonMobil spadł o jedną pozycję niżej i zajmuje _ tylko _ drugie miejsce wśród najdroższych przedsiębiorstw świata. Kapitalizacja rynkowa wyniosła na przełomie roku 323 mld dolarów i jest o jedną czwarta mniejsza, niż w roku 2008. Miniony rok nie należał dla koncernu do najlepszych. Z powodu awarii tankowca ExxonValdez przed dwudziestu laty ExxonMobil został skazany na zapłatę kary w wysokości 500 mln dolarów.

Miejsce 3: Microsoft

W przypadku wyszukiwarek internetowych Microsoftchce dogonić Google, pod względem wartości giełdowej jest odwrotnie. Uwzględniając kapitalizację rynkową w ubiegłym roku obie firmy wypadają podobnie (około 100 mld dolarów nadwyżki), z tą tyko różnicą, że Microsoft ma dość dużą przewagę nad Google. Akcje amerykańskiego koncernu są warte 270 mld dolarów. Daje to trzecie miejsce w rankingu.

Miejsce 4: Bank of China

Po miejscu piątym i szóstym w roku 2007 i 2008 Bank of China znalazł się tym razem na miejscu czwartym. Równolegle do akcji, rosła także wartość giełdowa firmy. I tak wartość Bank of China wynosi dziś 269 mld dolarów.

Miejsce 5: Wal-Mart

Branża konsumpcyjna traci powoli znaczenie na rzecz firm z sektora finansowego i energetycznego. Największa na świecie sieć supermarketów straciła trzecie miejsce w ubiegłorocznym rankingu. Kapitalizacja rynkowa w 2009 r. wyniosła 203 mld dolarów, w porównaniu do 220 mld w roku poprzednim.

Miejsce 6: China Construction Bank

Akcje China Construction Bank (CCB) nie należą do najdroższych. Wprawdzie w 2009 r. akcje podwoiły swoją wartość, jednak nie zmieniło to ich statusu w segmencie penny stocks. Mimo to instytucja finansowa znalazła się w pierwszej dziesiątce najdroższych firm świata. Powód: w obiegu znajduje się łącznie 224,69 mld akcji przedsiębiorstwa. W ten sposób kapitalizacja rynkowa CCB wyniosła 201 mld dolarów, co daje szóste miejsce po dziewiętnastym w roku ubiegłym.

Miejsce 7: BHP Billiton

BHP skorzystał na silnym wzroście cen surowców i zapotrzebowania na nie w Chinach. Australijski koncern planuje ponadto fuzję ze swoich największym konkurentem Rio Tinto. Doceniła to także giełda. Wartość firmy wzrosła dwukrotnie do 201 mld dolarów. Dla koncernu BHP oznacza to poprawę o szesnaście miejsc.

Miejsce 8: HSBC

Brytyjsko-azjatycki bank otrząsnął się stosunkowo szybko z szoku po kryzysie finansowym. Akcje HSBC podwoiły swoją wartość. Pod koniec 2009 r. ich wartość wynosiła 199 mld dolarów, co oznacza czternastomiejscowy skok w rankingu.

Miejsce 9: Petrobras

Brazylia należy do zwycięzców aktualnego kryzysu gospodarczego. Sytuacja południowoamerykańskiego kraju ustabilizowała się znacznie szybciej w wielu państwach zachodnich. Potwierdzeniem tej teorii jest koncern nafciarski Petrobras. Wartość przedsiębiorstwa wzrosła dwukrotnie i wynosi 199 mld dolarów. Tym samym koncern nadrobił w rankingu 28 miejsc.

Miejsce 10: Google

Pierwszą dziesiątkę rankingu najdroższych przedsiębiorstw świata zamyka Google. Koncern, który wystartował jako wyszukiwarka internetowa, postawił w 2009 r. na dywersyfikację. Teraz do produktów Google należy także przeglądarka internetowa Chrome oraz platforma do telefonów komórkowych Android. W porównaniu do roku ubiegłego wartość Google wzrosła dwukrotnie. Kapitalizacja rynkowa pod koniec 2009 r. wyniosła 196 mld dolarów.

gospodarka
business news
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)