Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
linie lotnicze
20.06.2011 13:41

Największa impreza lotnicza świata otwarta

W Le Bourget pod Paryżem otwarto 49. Międzynarodowy Salon Lotniczy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(David Kusserow/CC/Flickr)

W Le Bourget pod Paryżem otwarto 49. Międzynarodowy Salon Lotniczy. Największa na świecie impreza tego rodzaju gości w tym roku rekordową liczbę 2100 wystawców z całego świata.

Organizowane co dwa lata wielkie podparyskie święto miłośników samolotów odbywa się w tym roku w atmosferze nadziei na wyjście branży lotniczej z kryzysu finansowego. Wielcy producenci, europejski Airbus i jego główny rywal amerykański Boeing, liczą na podpisanie w czasie targów kontraktów na wiele miliardów dolarów.

Salon zainaugurował oficjalnie prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Targi w Le Bourget ma odwiedzić w czasie wizyty we Francji premier Rosji Władimir Putin.

Tłumy publiczności z niecierpliwością oczekują na pokazy _ gwiazd _ salonu na świecie, w tym ogromnego Boeinga 747-8 Intercontinental, który po raz pierwszy gości na wystawie poza USA.

Pechowo zaczęły się targi dla największego samolotu pasażerskiego na świecie, Airbusa A380. Jeszcze przed oficjalną inauguracją, podczas manewrów na lotnisku w Le Bourget, skrzydło maszyny zahaczyło o jeden z budynków i zostało znacznie uszkodzone. Mimo to goście targów zobaczą pokaz lotu innego egzemplarza Airbusa A380, należącego do południowokoreańskich linii lotniczych.

Obaj tradycyjni konkurenci, Boeing i Airbus, spodziewają się sfinalizowania w Le Bourget lukratywnych kontraktów. Już pierwszego dnia pasażerskie linie lotnicze Qatar Airways ogłosiły, że zamówią sześć egzemplarzy Boeinga 777 o łącznej wartości około 1,7 miliarda dolarów.

Z kolei Airbus liczy m.in. na sprzedanie nawet 200 egzemplarzy swoich samolotów A320neo malezyjskiemu przewoźnikowi AirAsia.

Nowością tegorocznych targów jest obecność chińskiego producenta samolotów, koncernu Comac (Commercial Aircraft Corp of China). Przedstawiciele wielkich koncernów lotniczych nie kryją obawy, że już niedługo Chińczycy mogą zagrozić ich pozycji.

Jedną z _ gwiazd _ salonu ma być Solar Impulse, pierwszy w świecie samolot wielkich rozmiarów o napędzie słonecznym, który w ubiegłym tygodniu przybył z Brukseli do Paryża. Wyprodukowany w Szwajcarii samolot na baterie słoneczne ma rozpiętość skrzydeł zbliżoną do modeli Airbusa - 64 metry, choć jego waga nie odbiega od ciężaru samochodu i wynosi 1,6 tony.

Jedną z atrakcji salonu w Le Bourget, trwającego do najbliższej niedzieli, są jak zwykle pokazy akrobacji lotniczych, m.in. w wykonaniu słynnej reprezentacyjnej francuskiej ekipy, Patrouille de France.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/t25054.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/4;cm;wiecej;na;nogi;zmiany;w;lufthansie,249,0,737017.html) 4 cm więcej na nogi. Zmiany w Lufthansie Przewoźnik zainwestuje 170 mln euro w modernizację swojej floty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t75766.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/dreamliner;to;porazka;boeinga;klienci;maja;dosc,227,0,724451.html) Dreamliner to porażka Boeinga? Klienci mają dość Szef Qatar Airways skrytykował koncern z USA za opóźnienie.
Tagi: linie lotnicze, samolot, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz