Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Największe lotnisko na świecie ma powstać w stolicy Chin

0
Podziel się:

Władze Pekinu zamierzają zbudować nowe lotnisko, które stanie się największym portem lotniczym na świecie.

Największe lotnisko na świecie ma powstać w stolicy Chin
(betta design/CC/Flickr)

Władze Pekinu zamierzają zbudować nowe lotnisko, które stanie się największym portem lotniczym na świecie. Inwestycja ma być zakończona pod koniec 2017 roku.

Obecnie Pekin ma dwa lotniska, jednak nie są one już w stanie obsłużyć wszystkich pasażerów. Dlatego władze stolicy Chin postanowiły zbudować kolejne. Ma być ono położone w dzielnicy Daxing, na południowych przedmieściach Pekinu. Do położonego w centrum Placu Tiananmen jest stamtąd 46 kilometrów.

Nowe lotnisko ma przyjmować ponad 130 milionów pasażerów i 5,5 miliona ton ładunków rocznie. Będzie to więcej niż na największym obecnie portem lotniczym na świecie - Hartsfield-Jackson w amerykańskiej Atlancie. Dlatego też chińska inwestycja budowana jest z dużym rozmachem. W obsłudze tak wielu pasażerów ma pomóc aż 9 pasów startowych. Dla porównania - port lotniczy w Atlancie ma ich pięć. Powierzchnia nowej inwestycji to 2700 hektarów i jest niemal dwukrotnie większa niż w Atlancie.

Koszt inwestycji to ponad 30 miliardów juanów, czyli równowartość około 15 miliardów złotych. Na razie nie wiadomo jak będzie sfinansowana.

Czytaj więcej o planach budowy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)