Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Największy dół w Europie na sprzedaż

0
Podziel się:

Zamknięty kamieniołom Rubislaw w Aberdeen jest do kupienia za 30 tys. funtów.

Największy dół w Europie na sprzedaż
(Snaik/CC/geograph.org.uk)

Słynna dziura w szkockim mieście Aberdeen, uznana za największy w Europie dół wykopany przez człowieka, została wystawiona na sprzedaż - donoszą brytyjskie media. Chodzi o wyeksploatowany kamieniołom granitu na wzgórzu Rubislaw.

Srebrzysto-szary granit nadał Aberdeen, nazywanemu _ granitowym miastem _, jego charakter. Z tego granitu wzniesiono tam większą część starszych budynków, a kamieniołom Rubislaw, nazwany tak od wzgórza, na którym się znajduje, zamknięto po około 200 latach eksploatacji w 1971 roku.

To co pozostało po wydobyciu około 6 mln ton granitu to dziura o średnicy 120 metrów, głęboka na ponad 140 metrów i wypełniona wodą deszczową. Jak dotąd miejsca nie reklamowano jako atrakcji turystycznej - ogrodzoną dziurę o stromych, pionowych brzegach otaczają obecnie budynki mieszkalne i biurowe.

Boom na granit z Rubislaw zaczął się w 1811 roku. Zbudowano z niego m.in. tarasy parlamentu w Londynie i budynek Opery w Nowym Jorku.Kamieniołom trafił do sprzedaży. Jest bardzo tani - pośrednicy, którym nigdy dotąd nie trafiła się taka gratka, szukają chętnego, który da więcej niż 30 tys. funtów. Ale budowy bloków mieszkalnych czy biurowców plany zagospodarowania tego terenu nie dopuszczają.

Szef firmy nieruchomości Alex Robb wskazuje, że potencjalny nabywca musi wykazać się większą wyobraźnią. Możliwości wykorzystania tego terenu to sporty wodne, jak rekreacyjne nurkowanie, albo wykorzystanie dawnego kamieniołomu po osuszeniu jako ścian wspinaczkowych.

Zobacz jak wyglądało Aberdeen w 1964 roku:

Robert Fraser, dyrektor Aberdeen Solicitors Property Centre jest zaskoczony niską ceną wywoławczą. - _ Za 30 tys. funtów w tym mieście nie można kupić nawet jednopokojowego mieszkania. Za jednopokojowe mieszanie w Aberdeen trzeba zapłacić przynajmniej 75 tys. funtów _ - powiedział. Ale, jak dodaje, na zagospodarowanie terenu byłego kamieniołomu trzeba masy pieniędzy, _ prawdopodobnie milionów _.

ZOBACZ TAKŻE:

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)