Notowania

kontrakty nfz
19.06.2012 20:31

Narodowy Fundusz Zdrowia z nowym prezesem. Kilkunastu chętnych

Zespół powołany przez ministra zdrowia oceni teraz doświadczenie zawodowe kandydatów, to, czy mają wiedzę niezbędną do wykonywania zadań oraz kompetencje kierownicze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NFZ/Biuro Komunikacji Społecznej)

15 osób zgłosiło swoje kandydatury na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia - poinformowała dziś rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Agnieszka Gołąbek (na zdjęciu były prezes Jacek Paszkiewicz).

Zespół powołany przez ministra zdrowia oceni teraz doświadczenie zawodowe kandydatów, to, czy mają wiedzę niezbędną do wykonywania zadań oraz kompetencje kierownicze. Zespół wyłoni nie więcej niż trzech kandydatów, których przedstawi ministrowi zdrowia, a on przedstawi kandydaturę jednego z nich do akceptacji premierowi - przypomniała Gołąbek.

Jak zapisano w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, prezesa NFZ powołuje premier, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, na wniosek ministra zdrowia, po zasięgnięciu opinii Rady NFZ.

Premier Donald Tusk na początku czerwca odwołał Jacka Paszkiewicza ze stanowiska prezesa NFZ. Wnioskował o to minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Wniosek pozytywnie zaopiniowało siedmiu członków Rady NFZ; jeden był przeciw. Do czasu powołania nowego prezesa Funduszu jego obowiązki pełni dotychczasowy zastępca Zbigniew Teter.

Paszkiewicz był w ostatnich miesiącach krytykowany przez Naczelną Radę Lekarską i związki zawodowe medyków. NRL wezwała lekarzy, by nie podpisywali umów na wypisywanie recept refundowanych na warunkach, które przedstawił prezes NFZ. Medycy domagali się odwołania Paszkiewicza. Podkreślali, że samowolnie wprowadził on do umów zapisy dotyczące karania lekarzy, pomimo że zostały one usunięte z ustawy refundacyjnej.

Z kolei Paszkiewicz krytykował niektóre rozporządzenia MZ. Prezes NFZ informował w marcu, że resort nie uwzględnił jego uwag do projektu rozporządzenia w sprawie recept. Zdaniem Paszkiewicza bez tych zmian nowe przepisy nie powinny wejść w życie.

Czytaj więcej w Money.pl
80 proc. lekarzy będzie protestować? Lekarze nie chcą podpisywać umów z NFZ, bo ich zdaniem były prezes Funduszu złamał prawo.
Arłukowicz pewny: Czas zmienić NFZ Szpitale powinny konkurować ze sobą i być zarządzane przez managerów.
"Teraz Paszkiewicz musi stanąć przed sądem" Piecha: _ Jeżeli prawdą jest to, co mówił o marnowaniu publicznych pieniędzy, musi odpowiedzieć _.
Tagi: kontrakty nfz, jacek paszkiewicz, business news, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz