Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Naukowcy biją na alarm: tak źle nie było od 40 lat

0
Podziel się

Zdaniem ekspertów Morgan Stanley, zapotrzebowanie rynku na wino znacznie przekracza możliwości producentów.

Naukowcy biją na alarm: tak źle nie było od 40 lat
(97/iStockphoto)
bErvelyZ

Z najnowszych badań wynika, że światu grozi niedobór wina - poinformowała w tym tygodniu amerykańska grupa analizująca rynki Morgan Stanley. Z dokumentu wynika, że zapotrzebowanie rynku na wino zdecydowanie przekracza możliwości producentów.

Raport Morgan Stanley alarmuje, że w roku 2012 popyt na wino _ przekroczył dostawy o 300 milionów skrzynek _. Taka sytuacja została określona w dokumencie jako _ największy niedobór w dostawach od 40 lat _. Sytuacja na rynku produkcji wina systematycznie się pogarsza od roku 2004, kiedy to zanotowano rekord w produkcji - 600 milionów skrzynek nadwyżki w stosunku do potrzeb rynku.

Z dokumentu przygotowanego przez analityków Morgan Stanley wynika, że światowa konsumpcja wina rośnie od roku 1996. Wyjątek stanowią lata 2008-2009, kiedy to odnotowano spadek konsumpcji. Analitycy wyliczyli, że zapotrzebowanie rynku na wino wynosi około trzech miliardów skrzynek rocznie.

bErvelzb

Morgan Stanley informuje, że na świecie jest ponad milion producentów wina, którzy dostarczają rocznie około 2,8 miliarda skrzynek. Jednak Morgan Stanley zwraca uwagę, że w Europie obserwujemy _ spadek produkcji _ wina, spowodowany złą pogodą, która wstrzymuje proces odpowiedniego rozwoju winogron.

Jeżeli obecne trendy się utrzymają, wtedy liczba producentów będzie maleć, pogłębiając dodatkowo trudną sytuację na rynku, co będzie miało istotny wpływ na wzrost cen wina - alarmują analitycy.

Szczególnie trudna sytuacja panuje w Europie, gdzie produkcja w 2012 rok spadła o 10 proc. Lepsza sytuacja panuje na innych kontynentach, gdzie odnotowano wzrost produkcji. Z raportu wynika także, że Francuzi nadal spożywają najwięcej wina (12 proc.), na drugim miejscu znaleźli się obywatele USA.

Od stycznia do końca sierpnia produkcja win owocowych w Polsce wyniosła 56,2 mln litrów, czyli była o 0,2 proc. wyższa niż w takim samym okresie 2012 roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W samym sierpniu 2013 roku produkcja win owocowych wyniosła 8,1 mln litrów, czyli o 2,3 proc. mniej niż w sierpniu 2012 roku oraz o 1,4 proc. mniej niż w lipcu 2013 roku.

bErvelzh
Czytaj więcej w Money.pl
Eksport w tej branży wzrośnie aż o 40 proc. W dużej mierze jest to zasługa nowych rynków, na których udało się zadebiutować polskim producentom.
Były premier zajął się produkcją alkoholu Ten dawny działacz partii komunistycznej, a ostatnio centrolewicy po siedmiu kadencjach pracy w parlamencie nie kandydował w ostatnich wyborach w lutym tego roku i poświęcił czas swej winnicy w Umbrii.
bErvelzC
business news
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)