Notowania

New York Times na celowniku miliarderów

Do walki o renomowany dziennik włącza się hollywoodzki inwestor i filantrop David Geffen.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mlcastle/cc/flickr)

Do walki o egzystencję renomowanego amerykańskiego dziennika New York Times włącza się kolejny znany miliarder. Hollywoodzki inwestor i filantrop David Geffen zamierza przejąć wydawnictwo i przekształcić w organizację non-profit.

O planach tych donoszą zgodnie czołowe amerykańskie media, łącznie z NYT. Powołują się przy tym na informacje pochodzące ze ścisłego otoczenia Geffena. 66-letni Geffen, który dorastał w nowojorskiej dzielnicy Brooklyn, ma za sobą pełną sukcesów karierę jako producent muzyczny (Asylum Records), jest także współzałożycielem hollywoodzkiej wytwórni Dreamworks.

Rodzina Ochs-Sulzberger, w której rekach znajduje się NYT, odmawiała dotychczas konsekwentnie sprzedaży dziennika. Rodzina kontroluje NYT od 113 lat poprzez fundację, w której posiadaniu znajduje się 90 procent akcji klasy B, oraz wyznacza 15 członków zarządu. Jednak nietrafione inwestycje, wysokie zadłużenie jak również poważne załamanie rynku reklam sprawiły, ze rodzina Ochs-Sulzberger znalazła się w trudnej sytuacji.

Geffen chce NYT. Zobacz materiał Bloomberg TV:

    * **ZOBACZ TAKŻE:**
    * [ Slim pompuje kasę. "**New** **York** **Times**" spłaca długi ]( http://manager.money.pl/news/artykul/slim;pompuje;kase;new;york;times;splaca;dlugi,234,0,420074.html )
    * [ Meksykański miliarder stawia na prasę ]( http://manager.money.pl/news/artykul/meksykanski;miliarder;stawia;na;prase,88,0,369752.html )
    * [ **New** **York** **Times** w mniejszym formacie ]( http://manager.money.pl/styl/media/artykul/new;york;times;w;mniejszym;formacie,239,0,172527.html )

Za 2008 rok NYT odnotował stratę wysokości 57 mln dolarów. W roku bieżącym zanosi się na jeszcze większe straty. Na początku roku meksykański multimiliarder Carlos Slim udzielił NYT kredytu wysokości ponad 250 mln dolarów. Ma to pomóc w utrzymaniu płynności przedsiębiorstwa. W zamian Slim otrzyma nadzwyczaj wysokie odsetki, które obciążą wydawnictwo kwotą 35 mln dolarów rocznie, jak również 17 procent udziałów w NYT. 20 procent udziałów znajduje się także w rękach funduszu hedgingowego Harbinger Capital, który po odnotowaniu wysokich strat jest gotów do ich sprzedaży. Geffen złożył już ofertę za udziały znajdujące się w posiadaniu Harbinger Capital, jest to jednak tylko aktualna cena rynkowa wysokości 190 mln dolarów.

Jak donosi _ Newsweek _, plany Geffena zakładające przekształcenie NYT w organizację non-profit są już omawiane w wydawnictwie. Może to być sposób, który pozwoli na zachowanie niezależności w dobie kryzysu. Przykładem struktur non-profit jest wydawany na Florydzie St. Petersburg Times, którego właścicielem jest słynna szkoła dziennikarstwa _ Poynter Institute _.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: new york times, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz