Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
business news
17.07.2012 17:25

Niemcy: Thomas Sedran nowym szefem Opla

Sedran ma kierować przedsiębiorstwem do czasu znalezienia nowego szefa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Rada nadzorcza spółki motoryzacyjnej Adam Opel AG nominowała Thomasa Sedrana (na zdjęciu) na tymczasowego szefa firmy. 47-letni ekonomista ma za zadanie wyprowadzenie koncernu z kryzysu. *

Sedran ma kierować przedsiębiorstwem do czasu znalezienia nowego szefa - poinformowała spółka po nadzwyczajnym posiedzeniu rady nadzorczej w centrali koncernu w Ruesselsheim. Sedran zachowa dotychczasową funkcję członka zarządu ds. strategicznych.

Jego poprzednik Karl-Friedrich Stracke ustąpił nieoczekiwanie w ubiegły czwartek. Od tego czasu obowiązki szefa spółki pełnił tymczasowo szef rady nadzorczej Opla Stephen Girsky.

Sedran należy do kierownictwa Opla dopiero od kwietnia br., zna jednak dobrze koncern ze względu na wcześniejszą działalność w firmie doradczej AlixPartners. W tej roli ekonomista doradzał kierownictwu Opla przy niedawnej restrukturyzacji, w trakcie której jedna z fabryk została zamknięta, a 8000 pracowników straciło pracę.

Kłopoty Opla spowodowane są przede wszystkim spadkiem liczby sprzedawanych aut. Jak podała agencja dpa, w czerwcu spadek sprzedaży wyniósł 12,2 proc. Macierzysty koncern Opla - amerykański General Motors (GM) odnotował spadek sprzedaży aut o 8,8 proc.

Równocześnie Opel ma - w przeciwieństwie do Volkswagena - słabą pozycję na rynkach wschodzących, takich jak Chiny, i nie może zrekompensować sobie strat na rynku europejskim wzrostem sprzedaży w innych częściach świata.

Stracke był autorem planu naprawczego, którego głównymi punktami było zwiększenie eksportu i inwestycji oraz rozwój współpracy z francuskim partnerem Peugeot-Citroen. Stracke chciał uniknąć dalszego zamykania fabryk i masowych zwolnień pracowników, przynajmniej do 2016 roku.

Eksperci rynku motoryzacyjnego, na których powołuje się dpa, przypuszczają, że Sedran rozpocznie wdrażanie bardziej radykalnego programu oszczędnościowego.

Fabryki Opla na terenie Niemiec znajdują się w Bochum, Ruesselsheim, Eisenach i Kaiserslautern. Za zagrożone likwidacją uważane są przede wszystkim zakłady w Bochum.

Czytaj więcej w Money.pl
Opel pikuje. Szef firmy wzywa do wyrzeczeń W pierwszych sześciu miesiącach roku liczba nowo zarejestrowanych samochodów marki Opel w Niemczech spadła o 9,3 proc.
Nowy maluch Opla O tym, że niełatwo jest zaistnieć w segmencie Premium przekonało się już wielu producentów. Czy uda się Oplowi, który pragnie podbić segment małych, prestiżowych pojazdów dla młodych?
Tagi: business news, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, gospodarka, manager, strategie, zarządzanie, z rynku, marketing i zarządzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz