Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Błoński
|

Nintendo pobiło Sony

0
Podziel się:

W poniedziałek, 25 czerwca, wartość Nintendo na giełdzie w Osace przez pewien czas była wyższa niż wartość Sony. Najlepiej świadczy to o wadze, jaką ma rynek konsoli.

*W poniedziałek, 25 czerwca, wartość Nintendo na giełdzie w Osace przez pewien czas była wyższa niż wartość Sony. Najlepiej świadczy to o wadze, jaką ma rynek konsoli. *

Nintendo jest bowiem firmą skupiającą się wyłącznie na produkcji gier i konsoli, natomiast Sony to potężna korporacja działająca na rynkach elektroniki użytkowej, profesjonalnych systemów audio i wideo, usług finansowych czy sprzętu komputerowego.

Nintendo od dawna jest największym producentem konsoli przenośnych, a obecnie z powodzeniem konkuruje z gigantami - Sony i Microsoftem - na rynku konsoli domowych. Na dwóch kluczowych rynkach, japońskim i północnoamerykańskim, sprzedaje obecnie kilkukrotnie więcej konsoli Wii, niż Sony udaje się sprzedać PlayStation 3.

Wkrótce po otwarciu Osaka Stock Exchange wartość akcji Nintendo wzrosła do rekordowego poziomu 46.350 jenów i tym samym rynkowa kapitalizacja spółki wyniosła 6,65 biliona jenów (52,9 miliarda USD). Tymczasem akcje Sony spadły do 6.460 jenów i firma została w ten sposób wyceniona na 6,5 biliona jenów.

Giełdowy sukces Nintendo jest tym większy, że jej przychody są 8-krotnie mniejsze od przychodów Sony.

Hirotoshi Murakami, analityk z Mitsubishi UFJ Securities wymienia trzy główne fakty, które przyczyniły się do tego, iż w ciągu ostatnich czterech lat wartość akcji Nintendo wzrosła ponad 5-krotnie.

"DS [konsola przenośna Nintendo - red.] to wielki przebój, świetnie sprzedaje się też Wii, a poza tym wielkim plusem jest tani jen. To, że rynkowa kapitalizacja Nintendo jest wyższa od kapitalizacji Sony jest zrozumiałe, gdyż obecnie dochody tej pierwszej firmy rosną" - mówi Murakami.

W ciągu ostatniego roku podatkowego, który skończył się w marcu 2007, dochody Nintendo zwiększyły się o 77,2% osiągając poziom 174,3 miliarda jenów. W tym samym czasie Sony zanotowało tylko 2,2-procentowy wzrost i zamknęło rok wynikiem 126,33 miliardów jenów in plus.

Pod koniec dnia notowań rynkowa kapitalizacja Sony była jednak ponownie wyższa. Akcje Nintendo spadły o 350 jenów (0,77%), a Sony o 90 jenów (1,37%). Tym samym kapitalizacja pierwszej z firm wyniosła 6,39 biliona jenów, a drugiej - 6,46 biliona.

business news
manager
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)