Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nissan otworzył fabrykę koło Petersburga

0
Podziel się

W tym rejonie działają już Toyota i właśnie bankrutujący General Motors.

Nissan otworzył fabrykę koło Petersburga
(PAP/EPA)
bEieRtrF

Japoński koncern samochodowy Nissan otworzył swoją pierwszą fabrykę w Rosji - w miejscowości Pargałowo, 25 km na północ od Petersburga.

Zakłady zajmują powierzchnię 167,5 hektara. W początkowej fazie będzie się w nich odbywał montaż 50 tys. aut Nissan Teana oraz Nissan X-Trail rocznie. Z czasem fabryka ma zostać rozbudowana.

W uroczystości otwarcia uczestniczył premier Rosji Władimir Putin. Po zwiedzeniu zakładów i jeździe próbnej Nissanem Teana zadeklarował, że jego rząd będzie nadal popierał wszelkie inwestycje, zwłaszcza te bezpośrednie i związane z wysokimi technologiami.

bEieRtrH

Decyzję o ulokowaniu fabryki pod Petersburgiem japoński koncern podjął w 2006 roku. Budowa rozpoczęła się w lipcu 2007 roku. Pochłonęła 200 mln dolarów.

Zakłady zatrudniają 750 osób. Początkowo będą pracowały na jedną zmianę przez pięć dni w tygodniu. Później przewiduje się przejście na system dwuzmianowy.

Czytaj w Money.pl
*Gliwicki Opel nie boi się Rosjan * Załoga gliwickiej fabryki w nowym właścicielu widzi szansę, a nie zagrożenie. Nie boi się ani likwidacji fabryki, ani przeniesienia linii produkcyjnych do Rosji. Szykuje się do montowania nowej wersji Opla - modelu Astra IV. Czytaj w Money.pl

Nissan to trzeci spośród światowych gigantów samochodowych, który uruchomił produkcję w rejonie Petersburga. W 2007 roku swoją fabrykę otworzyła tam japońska Toyota, a w 2008 roku - amerykański General Motors (GM). W 2010 roku swoje zakłady koło miasta nad Newą otworzy południowokoreański Hyundai.

bEieRtrN

W 2008 roku w Rosji sprzedano 2,93 mln samochodów osobowych. Liderem był rosyjski AwtoWAZ (producent samochodów marki Łada), który sprzedał 622 tys. aut. Nissan sprzedał 146,6 tys. pojazdów, zajmując 5,7 proc. rynku.

Eksperci prognozują, że w 2009 roku sprzedaż samochodów osobowych w Rosji spadnie do 1,5-2 mln aut.

Rosja jest dla Nissana największym rynkiem w Europie i piątym na świecie. Swoje samochody sprzedaje przez sieć dilerską, liczącą 75 salonów w 49 miastach.

bEieRtrO
bEieRtsi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)