Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rynek motoryzacyjny
14.06.2011 18:53

Niższe cła na części samochodowe w Indiach? Ratan Tata jest za

Ratan Tata uważa, że obniżenie ceł nie zagrozi indyjskim producentom aut, ponieważ są na tyle słabo rozwinięci, że otwarcie rynku tylko im pomoże.

Podziel się
Dodaj komentarz
(oval_BURNS/CC/Flickr)

Jeden z czołowych przemysłowców indyjskich Ratan Tata uznał, że Indie powinny się zgodzić na zniesienie lub znaczne ograniczenie ceł na produkty przemysłu motoryzacyjnego w ramach negocjowanego obecnie z Unią Europejską układu o wolnym handlu.

Zdaniem Taty, wysokie cła nakładane przez Indie na zagraniczne samochody oraz komponenty do ich produkcji nie służą rynkowi indyjskiemu i hamują rozwój indyjskiego przemysłu motoryzacyjnego.

Ratan Tata uważa, że obniżenie lub zniesienie ceł nie zagrozi indyjskim producentom z branży motoryzacyjnej, ponieważ jest ona na tyle słabo rozwinięta, że otwarcie rynku tylko pomoże w jej rozwoju. Według Taty, znaczna część indyjskiego przemysłu motoryzacyjnego to montownie, w których składane są pojazdy zagranicznych potentatów samochodowych.

Ratan Tata uważa ponadto, iż potanienie kosztów sprowadzania części samochodowych do Indii będzie sprzyjało konkurencyjności indyjskich samochodów na rynkach światowych. Już obecnie są one stosunkowo tanie, mimo iż do ich produkcji używane są części obłożone cłami. Cła na silniki i skrzynie biegów sprowadzane do Indii wynoszą 30 proc. ich wartości, natomiast pozostałe części obłożone są cłem 10 proc. Cło za gotowe samochody sprowadzane do Indii sięga natomiast 60 proc., ale po dodaniu wszystkich dodatkowych kosztów i marż ich cena wzrasta nawet o 110 proc.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/moto/o/artykuly/1183197736/1183197736-1.tiny.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/publikacje/artykul/tata;pixel;concept;zdobi;stoiska;salonu;genewskiego,211,0,789203.html) Tata Pixel Concept zdobi stoiska salonu genewskiego Opracowany na podstawie Nano
[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t80904.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/szef;gm;na;europe;idzie;do;tata,239,0,556015.html) Szef GM na Europę idzie do Tata Carl-Peter Forster zajmie się indyjskim koncernem, bo GM nie sprzedał Opla.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t138853.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/najwieksze;koncerny;rodzinne;swiata;fortuny;i;skandale,103,0,823655.html) Największe koncerny rodzinne świata: Fortuny i skandale Wnuczka założyciela L'Oreal chciała ubezwłasnowolnić matkę, a prezes Samsunga ma wyrok za przestępstwa finansowe.
Tagi: rynek motoryzacyjny, indie, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz