Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Błoński
|

Nokia kupuje firmę Navteq

0
Podziel się:

Nokia kupi amerykańską firmę Navteq Corp., która specjalizuje się w produkcji oprogramowania nawigacyjnego.

Nokia kupuje firmę Navteq
bECsUySt

Nokia kupi amerykańską firmę Navteq Corp., która specjalizuje się w produkcji oprogramowania nawigacyjnego.

Fińska firma zapłaci 78 dolarów w gotówce za każdą akcję Navteqa. Tym samym transakcja będzie warta 8,1 miliarda dolarów.

Siedziba główna amerykańskiej firmy znajduje się w Chicago. Założona w 1985 roku firma zatrudnia około 3000 osób w 168 biurach na całym świecie. Tworzy ona cyfrowe mapy, które licencjonuje innym przedsiębiorstwom.

bECsUySv

Gdy Nokia zakończy przejęcie amerykańskiej firmy, Navteq będzie nadal obsługiwał dotychczasowych klientów, a jego wydział zajmujący się mapami będzie działał niezależnie od Nokii. Jednak Navteq będzie oficjalnie częścią grupy Nokii.

Fińska firma, dokonując zakupu, chce wzmocnić swój dział zajmujący się usługami pozwalającymi na określenie lokalizacji.

Nokia od pewnego czasu dokonuje całego szeregu akwizycji związanych z Siecią. W ubiegłym roku kupiła Loudeye Corp, firmę zajmującą się cyfrową muzyką, a przed miesiącem ogłosiła chęć zakupu Enpocket – amerykanskiego przedsiębiorstwa specjalizującego się w mobilnej reklamie.

Jari Honko, analityk w eQ Banku pochwalił strategię Nokii, która coraz bardziej umacnia swoją pozycję na rynku urządzeń przenośnych. Jego zdaniem, przejęcie Navteqa to bardzo sensowne posunięcie. Amerykańska firma jest jednym znajważniejszych graczy na rynku, który, jak uważa Honko, będzie bardzo ważny w przyszłości.

bECsUySB

Umowa pomiędzy Nokią a firmą Navteq musi jeszcze zostać zaakceptowana przez odpowiednie urzędy. Przejęcie powinno zakończyć się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

bECsUySW
business news
manager
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)