Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nokia pozbywa się działu telefonów komórkowych

0
Podziel się

Uzyskana w zamian kwota ma pozwolić firmie na zrekompensowanie strat spowodowanych zbyt późnym wejściem na rynek smartfonów.

Nokia pozbywa się działu telefonów komórkowych
(AdrianHancu/iStockphoto)
bEgxzzlx

Komisja Europejska zaaprobowała zakup działu telefonów komórkowych Nokii przez Microsoft za 5,4 mld euro, co pozwoli z czasem fińskiej spółce odzyskać rentowność - poinformowała KE.

_ KE zdecydowała, że operacja ta nie zagrozi konkurencji, zwłaszcza że działalność obu stron (transakcji) pokrywa się tylko w niewielkim stopniu _ - głosi komunikat Komisji, która zwraca też uwagę na fakt, że wielu ważnych konkurentów, jak Samsung i Apple, będzie rywalizować z firmą, która powstanie na skutek tego przejęcia.

Zarząd Nokii postanowił we wrześniu odstąpić Microsoftowi dział produkcji i serwisowania telefonów komórkowych, co obejmie także udzielenie nabywcy licencji na firmowe patenty. Uzyskana w zamian kwota ma pozwolić na zrekompensowanie strat spowodowanych zbyt późnym wejściem na rynek smartfonów.

bEgxzzlz

Sprzedaż tego działu, który w pewnym momencie zapewniał Finlandii 4 proc. produktu krajowego brutto, była dla wielu jej obywateli zaskoczeniem. Rynkowy sukces Nokii znacznie przyczynił się do awansowania całego państwa na pozycję jednego ze światowych liderów w sferze wysoko zaawansowanych technologii.

Telefony komórkowe marki mają wesprzeć ekspansję Microsoftu w branży elektronicznych urządzeń powszechnego użytku, ale zdaniem niektórych analityków przełamanie obecnej dominacji Apple i Samsunga będzie trudne.

Czytaj więcej w Money.pl
Microsoft wprowadza się do siedziby Nokii Wygląda na to, że Microsoft zabiera fińskiemu producentowi nie tylko dział urządzeń i usług, ale także jego siedzibę.
Sprzedaż Nokii zatwierdzona Ustalono, że Microsoft w ramach kontraktu uzyska prawo do korzystania z patentów Nokii przez 10 lat....
Nokia zdecydowała. Kończy z komórkami Akcjonariusze fińskiej spółki poparli sprzedanie działu telefonów komórkowych Microsoftowi za... .
bEgxzzma
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)