Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nokia
24.07.2008 12:44

Nokia rezygnuje z walki. Boi się konkurencji

Nie chce tracić czasu na procesy. Woli zapłacić odszkodowanie i zająć się walką o rynek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Firmy Qualcomm i Nokia postanowiły zakopać topór wojenny. W środę miał rozpocząć się proces, w którym spór toczył się o miliony dolarów.

Firmy doszły do porozumienia na kilka godzin przed rozpoczęciem procesu. Podpisano umowę na 15 lat, w trakcie których Nokia płacić będzie Qualcomm pieniądze za opatentowaną przez nich technologię poprawiania żywotności baterii oraz zmniejszania rozmiarów urządzenia.

Niezgoda między dwoma firmami trwała od 2007, kiedy to wygasło porozumienie licencyjne zawarte między nimi. Wtedy właśnie Nokia odmówiła dalszego płacenia takiej samej ceny za patent Qualcomm uważając, że jest w stanie podeprzeć się swoimi własnymi patentami.

Nokia planuje w przyszłym roku wyprodukować około 100 milionów telefonów wyposażonych w technologię Qualcomm. Zgodnie z umową Nokia płacić będzie 2-procentową opłatę patentową (choć zazwyczaj w tego typu przemyśle płaci się 5 proc.). Nokia zgodziła się na takie porozumienie, ponieważ i tak ma pełne ręce roboty w walce z konkurencyjnymi producentami smartphonów, takimi jak Apple.

To porozumienie jest bardzo korzystne dla całego rynku telefonów komórkowych. -_ Należy stawiać na pierwszym miejscu nowoczesną technologię i rozwój, a nie prawne utarczki _ - mówią przedstawiciele Nokii w oświadczeniu prasowym.

Tagi: nokia, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz