Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nokia sprzeda dział telefonów komórkowych Microsoftowi

0
Podziel się

Akcjonariusze fińskiej spółki poparli sprzedanie działu telefonów komórkowych Microsoftowi za... .

Nokia sprzeda dział telefonów komórkowych Microsoftowi
(PAP/EPA)
bEhbMSaJ

Akcjonariusze fińskiej spółki Nokia zatwierdzili sprzedanie działu telefonów komórkowych Microsoftowi za 5,4 mld euro, co oznacza, że korzyści finansowe przeważyły nad zastrzeżeniami wobec utraty przez Finlandię jednej z jej sztandarowych marek.

Na zdjęciu kierownictwo Nokii. Od lewej: Jouko Karvinen, Timo Ihamuotila, Risto Siilasmaa i Henning Kagermann.

Na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy w Helsinkach właściciele ponad 99 proc. praw do głosowania zaakceptowali zaproponowaną im transakcję. Jak się oczekuje, sprzedaż zostanie sfinalizowana po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń państwowych instytucji nadzorczych.

bEhbMSaL

_ - To znaczący krok naprzód dla Nokii . Cieszymy się, że akcjonariusze dali nam silne wsparcie , aby dojść do porozumienia _ - powiedział Prezes Zarządu Nokii, Risto Siilasmaa . _ Dzisiejsze głosowanie przybliża nas do zakończenia transakcji , który będzie początkiem następnego rozdziału w 150-letniej historii Nokii, zapewniając zwiększenia zysków dla akcjonariuszy _, powiedział .

Transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszym kwartale 2014 roku. Kierownictwo Nokii postanowiło już we wrześniu odstąpić Microsoftowi dział produkcji i serwisowania telefonów komórkowych, co obejmie także udzielenie nabywcy licencji na firmowe patenty. Uzyskana w zamian kwota ma pozwolić na zrekompensowanie strat spowodowanych zbyt późnym wejściem na rynek smartfonów.

Sprzedaż tego działu, który w pewnym momencie zapewniał Finlandii 4 proc. produktu krajowego brutto, była dla wielu jej obywateli zaskoczeniem. Rynkowy sukces Nokii znacznie przyczynił się do awansowania całego państwa na pozycję jednego ze światowych liderów w sferze wysoko zaawansowanych technologii. Każdego dnia z urządzeń jej produkcji korzysta ponad 1,3 miliarda osób na całym świecie.

Teraz telefony komórkowe marki mają wesprzeć ekspansję Microsoftu w branży elektronicznych urządzeń powszechnego użytku, ale zdaniem niektórych analityków przełamanie obecnej dominacji Apple i Samsunga będzie trudne.

bEhbMSaR
bEhbMSbm
business news
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)