Notowania

nokia
24.06.2008 14:37

Nokia w obawie przed Microsoftem wykupuje Symbiana

Finowie oferują 410 mln dolarów za 52 proc. udziałów firmy Symbian.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Nokia wykupuje dalsze udziały brytyjskiej firmy Symbian Ltd. produkującej oprogramowanie dla telefonów typu smartphone.

Nokia, prawdopodobnie czując rosnące zagrożenie ze strony swoich największych rywali, takich jak Microsoft, Google czy Apple, postanowiła krok po kroku wykupywać brytyjską firmę Symbian, której oprogramowanie stosowane jest w około dwóch trzecich smartphonów różnych marek (telefonów oferujących możliwości komputera) na całym świecie. Aktualnie największym rywalem Symbiana jest firma Microsoft, której system Windows Mobile jest również stosowany w smartphonach i palmtopach.

Nokia jest obecnie producentem około 40 proc. telefonów całego świata. Rynek telefonów smartphone, bardzo istotny dla Finów, robi się coraz bardziej konkurencyjny. Niespodzianka szykowana przez Nokię może być mocnym ciosem dla niektórych producentów. Finowie gotowi są zapłacić 410 mln dolarów za 52 proc. udziałów firmy Symbian.

Celem Nokii jest wykupienie w niedalekiej przyszłości Symbiana na własność, a następnie uczynienie z niego oprogramowania typu open source, co w rezultacie powinno znacznie obniżyć koszty produkcji telefonów z tym systemem. W ten sposób telefony z Symbianem staną się niesłychanie atrakcyjne dla operatorów.

Cała operacja ma zakończyć się w roku 2009. Do tej pory swoje udziały w Symbianie sprzedały Nokii firmy takie jak Sony Ericsson, Ericsson, Siemens. Oczekuje się, że podobnie będzie z Samsung Electronics. Obserwatorzy zgodnie zauważają, że to dość niespodziewane powodzenie. Nokia spodziewa się, że operacja przyniesie znaczące zyski już w 2010 roku.

Obecnie Nokia wraz z AT&T, NTT DoCoMo, Vodafone i producentem układów scalonych Texas Instruments pracują nad rozwojem swoich osobnych platform Symbian. Wszyscy producenci zgodnie jednak dążą do wprowadzenia na rynek ujednoliconego systemu w roku 2009. Wprowadzenie jednej, kompatybilnej platformy jest bardzo rozsądnym krokiem, który możne znacząco obniżyć koszty produkcji telefonów. Zobaczymy, co dalej. Wykupienie całości Symbiana przez Nokię może oznaczać w przyszłości, że Fiński producent będzie mieć na niego monopol i będzie go instalować wyłącznie w swoich telefonach.

Tagi: nokia, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz