Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nordea Bank Sweden wycofuje się z Polski?

0
Podziel się:

Grupa zamierza sprzedać wszystkie polskie spółki. Wśród potencjalnych kupców - PKO Bank Polski.

Nordea Bank Sweden wycofuje się z Polski?
(Piotr Wygoda/East News)

Informacje o wycofaniu się z Polski największej skandynawskiej grupy podała dziś _ Rzeczpospolita _. Nordea Bank Polska nie komentuje tych doniesień.

Aktualizacja: 12:28* *

Gazeta ustaliła jednak, że grupa Nordea zamierza sprzedać nie tylko bank w Polsce, ale wszystkie polskie spółki. - _ Nie komentujemy tej sprawy _ - powiedziała Money.pl Joanna Krawczyk-Golba, koordynator ds. Komunikacji Zewnętrznej z Nordea Bank Polska. Nie ma dotąd informacji czy grupa w Polsce będzie sprzedawana po podziale, czy w całości.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/242/m267250.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/nordea;na;sprzedaz;pko;bp;nie;wyklucza;przejecia,52,0,1285940.html) *Nordea na sprzedaż? PKO BP nie wyklucza przejęcia * - _ PKO BP przyjrzy się aktywom Nordei, ale kluczowa będzie cena _ - ocenia prezes Jagiełło. Na rynku pojawiły się informacji o możliwości sprzedaży fińskiego banku. W lutym Nordea Bank Sweden AB zatrudniła amerykański Bank of America/Merrill Lynch, by pomógł jej w znalezieniu zainteresowanego polską spółką. - _ Nigdy nie komentujemy pogłosek ani spekulacji. Teraz też nie będziemy komentować tych doniesień _ - odpowiedział wówczas Money.pl Erik Durhan, rzecznik Nordei w Szwecji.

Prasowe doniesienia informowały, że bankierzy wysłali zaproszenia do transakcji potencjalnie zainteresowanym podmiotom. Na liście miały się znaleźć m.in. Bank Pekao, BNP Paribas oraz PKO BP. Ten ostatni do pomocy w przeprowadzaniu transakcji wynajął nawet brytyjski bank Barclays. Jednak _ PKO Bank Polski nie komentuje tej sprawy _ - powiedział Money.pl Michał Zwoliński, specjalista z Departamentu Komunikacji Korporacyjnej PKO Banku Polskiego.

W lutym Zbigniew Jagiełło, prezes największego polskiego banku, mówił o zainteresowaniu kupnem Banku Millennium, choć jego właściciel - portugalski BCP - nie informował o sprzedaży polskiej spółki.

Aktywa Nordea Bank Polska wynosiły w końcu ub.r. 33,3 mld zł w porównaniu z 52,7 mld zł Banku Millennium. Nordea jeszcze niedawno szybko się rozwijała. Udział tego banku w rynku kredytów, który w 2000 r. nie przekraczał 0,2 proc., a w 2003 r. – po przejęciu LG Petro Banku – wynosił niespełna 1,5 proc., w 2011 r. sięgał 3,1 proc. To w głównej mierze efekt nacisku na sprzedaż kredytów hipotecznych denominowanych we frankach szwajcarskich - Nordea była jednym z ostatnich banków, który wycofał je z oferty.

Pod koniec 2011 r. szwedzki właściciel zdecydował jednak o zmianie strategii swojej polskiej filii. Zrezygnował z ekspansji kredytowej. Zamiast tego postawił na bankowość relacyjną. Liczbę placówek ograniczono o niemal jedną trzecią, do 139, co wiązało się ze zwolnieniem 14 proc. zatrudnionych (w końcu 2012 r. NoBP miał 2 tys. pracowników). Koszty restrukturyzacji były jednym z powodów spadku zysku z prawie 300 mln zł w 2011 r. do 151 mln zł w 2012 r.

Wartość księgowa Nordea Bank Polska to 2,3 mld zł. Nowy właściciel będzie jednak musiał zapewne wziąć na siebie ciężar zapewnienia NoBP refinansowania kredytów w walutach obcych. 1,3 mld zł to wartość finansowania w formie pożyczek podporządkowanych udzielonych przez grupę Nordea, a ogólna kwota pożyczek w walutach obcych z innych banków sięgała w końcu minionego roku 15,5 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/m254625.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/kredyty;nie;byly;jeszcze;tak;tanie;przelom;na;rynku,145,0,1285265.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kredyty nie były jeszcze tak tanie. Przełom na rynku? Po raz pierwszy w historii oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło tak nisko.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/m209422.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/sprawdz;kiedy;msp;moze;sprzedac;akcje;pko;bp;i;pzu,59,0,1117243.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Resort skarbu chce sprzedać akcje PKO i PZU Ministerstwo Skarbu Państwa planuje dalszą prywatyzację pięciu spółek z branży finansowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/m214699.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/emarketing/artykul/pko;bp;i;konta;osobiste;jak;internauci;zarzadzaja;finansami,109,0,1082221.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) PKO BP i konta osobiste. Jak internauci zarządzają finansami? PKO BP jest liderem jeśli chodzi o posiadanie między innymi konta osobistego, kredytu, karty kredytowej oraz możliwości debetu. Drugą pozycję w rankingu zajmuje Pekao SA, a na trzecim miejscu znalazły się ex aequo BZ WBK, mBank oraz ING Bank Śląski.
business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)