Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
norwegia
12.12.2007 14:36

Norwegia: W zarządach korporacji muszą być kobiety

To pierwsze na świecie uregulowanie prawne tego rodzaju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Od początku grudnia norweskie firmy zostały zobowiązane, by 40 proc. zarządu stanowiły kobiety. Kto się nie dostosuje, zostanie ukarany.

Teoretycznie można nawet zamknąć przedsiębiorstwo, ale Dag Terje Andersen, minister przemysłu i handlu, uspokaja, że z pewnością do tego nie dojdzie. To pierwsze na świecie uregulowanie prawne tego rodzaju.

Nakaz dotyczy blisko 500 korporacji. Obecnie panie stanowią ok. 35 proc. zarządu, co i tak oznacza duży wzrost, ponieważ 5 lat temu zajmowały jedynie 7 proc. miejsc. Nowe prawo zostało uchwalone w 2003 roku. Od tamtego czasu Norwegia znacznie wyprzedziła USA, ponieważ za oceanem kobiety stanowią tylko 14,8 proc. zarządów 500 największych firm.

Chociaż w porównaniu do innych europejskich krajów więcej Norweżek pracowało i pracuje poza domem, przez wiele lat nie osiągały one takiej pozycji zawodowej jak mężczyźni.

Co ulegnie zmianie po wprowadzeniu parytetów? Na razie nie wiadomo. Mężczyźni wypowiadający się dla WSJ twierdzili, że przed spotkaniami zarządu panowie wykonują np. więcej prac domowych, by zaimponować swoim koleżankom. Sceptycy, np. Trygve Hegnar, redaktor naczelny Hegnar Media, prorokują, że będą musieli zwolnić czy przesunąć do innego działu dobrego pracownika, tylko po to, by zrobić miejsce dla kobiety.

Ponoć wiele korporacji boryka się z problemem znalezienia właściwej kobiety na właściwe stanowisko.

Tagi: norwegia, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz