Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inwestycje w polsce
05.06.2013 06:00

Nowa inwestycja IBM w Katowicach

Centrum dostarczania usług, które ruszy w 2015 roku, będzie drugim takim obiektem IBM w Polsce. W 2009 r. koncern otworzył podobny ośrodek we Wrocławiu. Na pracę może liczyć dwa tysiące osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marek Zawadka/REPORTER)
Ales Bartunek, dyrektor generalny IBM na Polskę i kraje bałtyckie <br/>

W sierpniu w Katowicach zostanie otwarte Centrum Dostarczania Usług IBM - poinformowali dziś przedstawiciele koncernu i Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Na początku zatrudnienie znajdzie tam 400 osób, a docelowo nawet 2 tysiące.

_ Polska to najważniejszy dla IBM kraj Europy Środkowo-Wschodniej. Lokujemy tu inwestycje i będziemy to robić nadal _ - zapewnił na konferencji prasowej dyrektor generalny IBM na Polskę i kraje bałtyckie Ales Bartunek (na zdj.). Przypomniał, że centrum, które ma ruszyć w Katowicach, będzie drugim takim obiektem IBM w Polsce - w 2009 r. koncern otworzył podobny ośrodek we Wrocławiu. Ponadto w Krakowie działa centrum usług finansowo-księgowych IBM, a w kilku innych miastach koncern ma swoje biura.

_ Nowe centrum zajmie się dostarczaniem usług dla klientów na całym świecie, ale szczególnie w Europie _ - powiedział dyrektor. Wyjaśnił, że koncern zdecydował się na otwarcie centrum właśnie w Katowicach ze względu na wykwalifikowaną kadrę i liczne w tym regionie uczelnie wyższe. Wyraził nadzieję, że IBM będzie z nimi blisko współpracować.

Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk ocenił, że decyzja IBM o otwarciu centrum usług w Katowicach jest szansą na ucieczkę regionu do przodu z przemysłu ciężkiego do sfery innowacji i wysokich technologii. Podobnego zdania był prezydent Katowic Piotr Uszok. _ To najważniejsze wydarzenie dla Katowic w tym roku, a może nawet w ciągu kilku ostatnich lat. (...) Otwiera miasto na nowoczesny biznes _ - powiedział.

Centrum w Katowicach ma być w pełni sprawne w 2015 r.

Prezes PAIiIZ Sławomir Majman przytoczył dane, że Polska jest na trzecim miejscu wśród krajów, gdzie firmy chcą lokować tego typu inwestycje, a wyprzedzają nas tylko Indie i Chiny. Poinformował, że w naszym kraju działa ok. 370 centrów dostarczania usług, w których zatrudnienie znalazło 130 tys. osób. Wskazał również, że obecnie Agencja zajmuje się 156 projektami inwestycyjnymi, z których połowa dotyczy tzw. biznesu intelektualnego, czyli m.in. centrów dostarczania usług, czy projektów naukowo-badawczych. Zdaniem Majmana oznacza to, że inwestorzy doceniają potencjał naszego kraju i nie chcą w Polsce już wyłącznie montować swoich produktów, ale także projektować i tworzyć nowe.

IBM jest światowym koncernem wytwarzającym zaawansowane technologie informatyczne obejmujące systemy komputerowe, oprogramowanie, systemy sieciowe, pamięci masowe i rozwiązania z zakresu mikroelektroniki. W 2012 roku pracownicy firmy IBM zarejestrowali w Stanach Zjednoczonych 6478 patentów. Zapewniło jej to, po raz dwudziesty z rzędu, pierwszą pozycję na liście najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw.

Czytaj więcej w Money.pl
Rusza budowa nowego centrum we Wrocławiu W budynku o powierzchni 800 m kw., oprócz zaplecza laboratoryjnego i sal szkoleniowych, mieścić się będą także pomieszczenia administracyjne. Wartość inwestycji to 6 mln zł.
Albatros Aluminium rozbuduje zakład za 20 mln zł Do sierpnia 2014 roku zostanie wybudowana trzecia hala produkcyjna, z nowoczesnymi urządzeniami do wytwarzania profili aluminiowych.
Budowę Forum Muzyki we Wrocławiu dokończy... Oferta konsorcjum wygrała w przetargu ogłoszonym przez spółkę Wrocławskie Inwestycje z czeską firmą OHL ZS i Budimeksem.
Tysiąc nowych miejsc pracy w Katowicach W pierwszym półroczu br. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) spodziewa się ok. 15 nowych projektów inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 300 mln zł.
Tagi: inwestycje w polsce, ibm, business news, strategie firm, kraj, manager, strategie, zarządzanie, czołówki, marketing i zarządzanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, z rynku, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz