Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Nowa Zelandia zmienia prawo dla Hobbita

0
Podziel się:

Premier obiecał Warner Brothers znaczne ulgi podatkowe za kręcenie na wyspach.

Nowa Zelandia zmienia prawo dla Hobbita
(worldchaos81/CC/Flickr)

_ Hobbit _, oczekiwany z napięciem film w reżyserii uhonorowanym Oscarem reżysera Petera Jacksona (na zdjęciu) będzie jednak kręcony w Nowej Zelandii.

Jak poinformował wczoraj premier John Key, rząd obiecał wytwórni Warner Brothers znaczne ulgi podatkowe. Poza tym zostaną wprowadzone zmiany w prawie pracy, aby wykluczyć dalsze problemy Jacksona ze związkami zawodowymi.

_ Hobbit _ jest powieścią J. R. R. Tolkiena, twórcy zekranizowanej w Nowej Zelandii trylogii _ Władca pierścieni _. W ubiegłym tygodniu wytwórnia Warner Brothers zagroziła, że przeniesie wartą 500 mln dolarów produkcję za granicę, zamiast realizować film w Nowej Zelandii.

ZOBACZ TAKŻE:

Groźbę Warner Brothers poprzedził konflikt pomiędzy reżyserem i jednym ze związków zawodowych aktorów. Związek zarzucał Jacksonowi, że zamierza on zatrudniać także aktorów niezrzeszonych. Reżyser potwierdził, że robił tak zawsze i wszystkich aktorów traktował tak samo. Związek zawodowy ustąpił dopiero pod presją publiczną, jednak napięta atmosfera pozostał. Warner Brothers rozważał poważnie przeniesienie realizowanej w technologii 3D produkcji filmu do Europy Wschodniej.

Rząd w Wellington obiecał Warner Brothers ulg podatkowe rzędu 7,5 mln dolarów oraz 10 mln dolarów na promocję filmu - w ramach _ strategicznego partnerstwa _. W zamian światowa premiera pierwszej części filmu będzie miała miejsce w Nowej Zelandii.

Decyzję rządu przyjęto w Nowej Zelandii z wielką ulgą. Przemysł kinematograficzny jest istotnym sektorem nowozelandzkiej gospodarki, ponadto hollywoodzkie filmy pomagają branży turystycznej, która jest także ważną gałęzią gospodarki. Nakręcona przez Jacksona trylogia _ Władca pierścieni _ była przez lata wykorzystywana do promocji turystyki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t114499.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/nie;chca;oddac;hobbita;bo;wart;jest;setki;milionow;dolarow,144,0,698768.html) Nie chcą oddać Hobbita, bo wart jest setki milionów dolarów Peter Jackson ma dość nowozelandzkich związkowców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t7815.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/hollywood;scenarzysci;rozpoczeli;strajk,83,0,283475.html) Hollywood: Scenarzyści rozpoczęli strajk Amerykańscy scenarzyści filmowi i telewizyjni zdecydowali się rozpocząć pierwszy od blisko 20 lat strajk po tym, jak w Los Angeles przerwane zostały negocjacje z wytwórniami.
business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)