Notowania

szkolnictwo wyższe
10.03.2013 11:49

Nowe kierunki studiów. Pracy po nich nie ma, ale chętnych nie brak

Zielarstwo i terapie roślinne, doradztwo filozoficzne?

Podziel się
Dodaj komentarz
(uniinnsbruck / Flickr (CC BY SA 3.0))

*Zielarstwo i terapie roślinne, doradztwo filozoficzne czy studia miejskie, zgłębiające prawa i idee miejskie. Takie kierunki znajdują się ofertach polskich uczelni i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. *

Uczelnie zagraniczne idą zdecydowanie dalej. Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, wychodząc naprzeciw miłośnikom gry StarCraft, umożliwił studiowanie jej strategii. Na zajęciach oprócz oczywiście grania w StarCrafta dyskutuje się o taktyce, a także sztuce wojennej.

Rzecznik Politechniki Warszawskiej Ewa Chybińska tłumaczy, że _ są dwa powody, by otwierać nietypowe kierunki studiów. Jeden to rozwój nauki, a drugi to potrzeby rynkowe _.

Ale Monika Zakrzewska ze Stowarzyszenia Pracodawców Lewiatan uważa, że nie wszystkie uczelnie uczciwie tworzą nowe kierunki. Część z nich robi to tylko po to, by w dobie niżu demograficznego przyciągnąć studentów. _ Nie ma bezrobocia po skończeniu innowacyjnych kierunków, bo nigdy ich nie było - to świetny chwyt marketingowy _ - zauważa Monika Zakrzewska.

Apeluje przy tym do uczniów szkół średnich, by wybierając studia kierowali się głównie niszą rynkową, a nie modą. Są już badania które pokazują, na jakich specjalistów w najbliższych latach będzie zapotrzebowanie. -_ Na wszystkie kierunki informatyczne, ale ponieważ nasze społeczeństwo się starzeje, potrzebni będą także lekarze, masażyści, także dietetycy, bo chcemy zdrowo żyć _- tłumaczy Zakrzewska.

Tymczasem rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Kamil Melcer uważa, że dużo ważniejsze od samego wyboru kierunku studiów jest sprawdzenie toku nauczania. Tak, by absolwent w konsekwencji posiadał umiejętności przydatne na rynku pracy.

Czytaj więcej w Money.pl
Wskaźnik Rynku Pracy ciągle rośnie Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, wzrósł w lutym 2013 roku do 91,2 pkt z 90,4 pkt w poprzednim miesiącu, po korekcie - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Skuteczniejsza walka z bezrobociem? Jest plan RPO profesor Irena Lipowicz chce, by powiaty miały większą swobodę w elastycznym reagowaniu na bezrobocie. Poprawę efektywności walki z bezrobociem zapowiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
O pracę będzie jeszcze trudniej. Minister... Sytuacja na rynku pracy w 2013 roku może być trudniejsza niż w roku ubiegłym - oceniła w Sejmie wiceminister pracy Czesława Ostrowska.
Tagi: szkolnictwo wyższe, rynek pracy, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz