Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
airbus
11.12.2009 11:55

Nowy Airbus wystartował w swój próbny lot

Wyprodukowana na zamówienie NATO maszyna wystartowała z ponad rocznym opóźnieniem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(airbusmilitary.com)

fot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/lot;probny;airbusa;a400m,galeria,3172,0.html)Wojskowy samolot transportowy Airbus A400M wystartował z Sewilli w swój pierwszy próbny lot. Próba odbyła się z blisko półtorarocznym opóźnieniem - poinformowały agencje.

Brytyjski pilot oblatywacz Ed Strongman i jego załoga (drugi pilot oblatywacz i 4 inżynierów) założyli spadochrony na czerwone kombinezony i uruchomili masywną, szarą maszynę przy wtórze wiwatów kilkuset dziennikarzy, wojskowych, pracowników Airbusa i polityków.

Pierwszy lot maszyny ma trwać od godziny do 3 godzin.

Koszty wyprodukowania 180 maszyn szacowano na 20 mld euro, ale według mediów niemieckich i francuskich mogą one zostać przekroczone nawet o 5 mld euro.
Samolot został wyprodukowany na zamówienie siedmiu państw NATO (Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Luksemburga, Hiszpanii i Turcji), by uczestniczyć w operacjach bojowych w strefach konfliktów, np. w Afganistanie, oraz w humanitarnych operacjach ratunkowych.

Dyrektor generalny Airbusa Fabrice Bregier ostrzegł, że państwa uczestniczące w projekcie będą się musiały liczyć ze znacznym wzrostem jego ceny. _ - Nie będzie to wzrost rzędu 3 proc., tylko znaczny _ - oświadczył Bregier w wywiadzie opublikowanym w piątkowym dzienniku _ La Tribune _.

| Airbus A400M |
| --- |
| A400M to samolot wyposażony w 4 turbośmigła o mocy 11 tys. koni mechanicznych - najpotężniejsze, jakie kiedykolwiek powstały poza Rosją. Jego wyprodukowanie okazało się dużo bardziej skomplikowane, niż przewidywano, w związku z czym pierwsze maszyny zostaną dostarczone nabywcom nie wcześniej niż pod koniec 2012 r., czyli z co najmniej 3-letnim opóźnieniem. Nowa maszyna ma zastąpić wysłużony samolot C-130 Hercules amerykańskiej firmy Lockheed Martin oraz wycofany z użytku C-160 Transall konsorcjum francusko-niemieckiego. Będzie miał niemal dwukrotnie większą od nich ładowność i zasięg 6400 km. |

Tagi: airbus, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz