Notowania

lotnisko chopina
09.04.2011 06:40

Nowy port przesiadkowy na lotnisku w stolicy

W stolicy ma powstać tzw. hub dla pasażerów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Embraer Media Center)

Nowa strategia PLL LOT zakłada m.in. budowę portu przesiadkowego na warszawskim lotnisku Chopina. Dokument w formie listu intencyjnego o zacieśnieniu współpracy między spółką a władzami portu został już podpisany.

PLL LOT oraz zarządzające lotniskiem Przedsiębiorstwo Państwowe _ Porty Lotnicze _ będą wspólnie pracować nad stworzeniem dla przewoźnika tzw. hubu dla pasażerów przesiadających się w Warszawie. Hub to port przesiadkowy, tranzytowy oferujący bogatą siatkę połączeń oraz zapewniający odpowiednią infrastrukturę do obsługi ruchu pasażerskiego. Według ekspertów lotniczych, w tej części Europy jest na niego miejsce.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. W 2010 r. obsłużyło ponad 8,7 mln pasażerów.
Obie strony chcą stworzyć najwyższy standard świadczonych usług na lotnisku, jako strategicznym porcie dla LOT-u. Główny nacisk ma być położony na poprawę obsługi pasażerów, modernizację infrastruktury lotniska, a także działania, które pozwolą zwiększyć ruch pasażerski w stołecznym porcie.

_ - Budowa hubu jest naturalnym etapem w rozwoju współpracy portu i głównego naszego przewoźnika, jakim jest LOT. Zmiany, które w najbliższym czasie zamierzamy wprowadzić w życie pozwolą na lepsze wykorzystanie infrastruktury lotniska i podniesienie komfortu podróżowania w tranzycie. Wygoda pasażerów jest wspólnym interesem PPL i LOT _ - powiedział dyrektor PPL Michał Marzec.

Dodał, że w kwietniu ma się zakończyć budowa i pełna integracja pirsów (przedłużenie hali terminalu lotniczego, od którego odchodzą tzw. rękawy, kryte przejścia z lotniska) centralnego i południowego z Terminalem. Następnie obiekt zostanie przekazany odpowiednim służbom do kontroli.

_ - Liczymy na to, że w czerwcu uda się nam nową powierzchnię już udostępnić pasażerom, będzie to jednak zależało od odpowiednich służb, które o tym zdecydują m.in. od straży pożarnej, nadzoru budowlanego _ - dodał.

Po oddaniu do użytku pirsów na lotnisku zwiększy się m.in. liczba rękawów z 15 do 24. - _ 40 proc. naszych pasażerów to podróżni tranzytowi. Zależy nam, aby Warszawa była dla nich przyjaznym portem, w którym zostanie on obsłużony z zachowaniem najwyższych standardów _ - powiedział prezes PLL LOT Marcin Piróg.

Podkreślił, że stworzenie hubu jest szczególnie ważne z uwagi na planowane przez przewoźnika otwarcie nowych połączeń lotniczych w przyszłym roku. - _ Czekamy na Dreamlinera, który ma do nas zgodnie z planem zostać dostarczony w kwietniu 2012 r., a kolejne cztery trafią od sierpnia do listopada przyszłego roku. Przyjęta przez radę nadzorczą strategia zakłada otwieranie kierunków długodystansowych - azjatyckich. Uzależnia to m.in. od terminu dostaw Dreamilnerów _ - wyjaśnił.

PLL LOT w ubiegłym roku przewiózł 4,5 mln pasażerów, co daje o 0,5 mln lepszy wynik niż w 2009 r. i tym samym zwiększył swój udział w rynku do 30 proc. Samoloty przewoźnika latają do ponad 50 miast w Europie i Ameryce Północnej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t95096.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prywatyzacja;lot-u;jest;realna;w;2011;r;,238,0,619502.html) Prywatyzacja LOT-u jest realna w 2011 r. _ Jednak nie chcemy być +stawiani pod ścianą+ _ - zaznacza wiceminister skarbu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t83645.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grad;pracujemy;nad;prywatyzacja;lot,66,0,791618.html) Grad: Pracujemy nad prywatyzacją LOT - _ Chcemy, aby na koniec roku stan prywatyzacji tej spółki był zaawansowany _- mówi minister.
Tagi: lotnisko chopina, lot, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz