Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkn
30.04.2008 09:43

Nowy prezes Orlenu poprawi efektywność firmy

Wojciech Heydel chce uczynić PKN Orlen najbardziej efektywną firmą w Europie Środkowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)

Zarządzanie spółką PKN Orlen rada nadzorcza powierzyła Wojciechowi Heydlowi. Będzie przez najbliższe 3 lata kierował jedną z największych polskich spółek.

- _ Strategia składa się z dwóch kluczowych elementów: zwiększenie efektywności posiadanych aktywów oraz budowa międzynarodowego zespołu, który uczyni firmę najbardziej efektywną w regionie _ - zapowiedział nowy prezes. Wyjaśnił, że przez efektywność rozumie korzystniejsze zakupy ropy, skuteczniejszą sprzedaż produktów i zmniejszenie kosztów.

Pytany o wybór pozostałych członków zarządu stwierdził, że decyzję o ich wyborze podejmie rada nadzorcza. - _ Ja mogę jedynie sugerować. Liczę, że uda się uzyskać konsensus _ - podkreślił.

Wojciech Heydel ma 48 lat. Jest absolwentem Politechniki Śląskiej, magistrem inżynierem transportu. Z Orlenem jest związany od 2004 roku gdy został wiceprezesem ds. sprzedaży. Od końca lutego pełnił już obowiązki prezesa zarządu po zawieszeniu przez radę nadzorczą prezesa Piotra Kownackiego.

Zanim trafił do Orlenu w latach 1985 -1990 pracował w Instytucie Technologii Nafty w Krakowie. W latach 1990-2004 znalazł się w British Petroleum Polska. Od 1994 roku był w zarządzie spółki, a w 2003 został jej prezesem.

Analitycy liczą na nowego szefa

- _ Wybór Wojciecha Heydla na szefa Orlenu jest w pełni racjonalny _ - uważa Tomasz Chmal, ekspert ds. rynku paliw w Instytucie Sobieskiego. Dodał, że spółce potrzebna jest stabilizacja i pewna ciągłość decyzji, którą Heydel jest w stanie zagwarantować: - _ Orlen w pierwszej kolejności musi m. in. uporządkować pewne sprawy związane z restrukturyzacją Możejek na Litwie _.

W podobnym tonie wypowiada się Paweł Burzyński z Domu Maklerskiego BZ WBK: - _ Teraz proces decyzyjny w spółce powinien nabrać tempa. Projekty ogłoszone w przedstawionej już wcześniej strategii będą mogły być realizowane _ - powiedział. - _ Największe wyzwania przed nowym szefem to: zapewnienie dostępu do złóż ropy, kolejne przejęcia na rynkach ościennych i zintegrowanie zagranicznych aktywów _.

Burzyński pozytywnie ocenia też kwalifikacje nowego prezesa do kierowania spółką: - _ Ma spore doświadczenie w branży, zna spółkę od środka i przede wszystkim odnosił już sukcesy na rynku sprzedaży detalicznej będąc wiceprezesem _.

Tagi: pkn, orlen, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz