Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy prezes PKP Cargo. Kiedy poznamy nazwisko?

0
Podziel się:

Dotychczasowy prezes Łukasz Boroń zrezygnował ze stanowiska w połowie listopada ubiegłego roku.

Nowy prezes PKP Cargo. Kiedy poznamy nazwisko?
(PKP Cargo)

Na początku lutego ogłoszony zostanie następca Łukasza Boronia (na zdj.), który zrezygnował ze stanowiska w połowie listopada ubiegłego roku - poinformował prezes PKP SA i szef całej Grupy PKP Jakub Karnowski.

_ - Koperty z ofertami zostały otwarte we wtorek, a w przyszłym tygodniu odbędą się przesłuchania kandydatów _ - powiedział Karnowski, który jest jednocześnie przewodniczącym Rady Nadzorczej PKP Cargo. Na stanowisko prezesa największego polskiego kolejowego przewoźnika towarowego aplikuje kilkunastu kandydatów.

PKP SA, mimo listopadowego debiutu PKP Cargo na warszawskiej giełdzie, nadal jest większościowym udziałowcem przewoźnika. Karnowski pytany o plany dotyczące należącego do PKP pakietu akcji powiedział, że nie została podjęta żadna decyzja w tej sprawie i nie oczekuje takiej decyzji w najbliższych miesiącach.

Zdaniem Karnowskiego ubiegły rok był dość specyficzny z punktu widzenia wyników finansowych PKP Cargo, ponieważ odbije się na nich koszt wprowadzenia paktu gwarancji pracowniczych dla załogi, zawartego przed debiutem giełdowym spółki. Pracownicy PKP Cargo otrzymali m.in. 4-letnie i 10-letnie gwarancje zatrudnienia oraz premię prywatyzacyjną w formie akcji pracowniczych.

_ - W związku z tym zysk firmy nie będzie rekordowy _ - zastrzegł Karnowski. To z kolei odbije się na wysokości ewentualnej dywidendy. W prospekcie emisyjnym PKP Cargo zapisano, że dywidenda może wynosić między 35 a 50 proc. zysku netto.

_ - W PKP Cargo zaczęła działać komórka, która zajmuje się wyłącznie analizowaniem potencjalnych inwestycji i przejęć, również za granicą. Ale żadnych decyzji w tej sprawie na razie nie ma _ - powiedział szef PKP. Pytany, czy PKP Cargo będzie chciało kupić spółkę Lotos Kolej, powiedział: _ Wejście w segment przewozów petrochemicznych, w których PKP Cargo ma zaledwie ok. 20 proc. rynku, jest bardzo interesujące. PKP Cargo jest gotowe do wykorzystania każdej nadarzającej się okazji do akwizycji zarówno w Polsce, jak i za granicą _.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)