Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Numery ID dla pół miliarda Hindusów

Nandan Nilekani - założyciel i były szef zarządu Infosys - stawia na nogi rządowy projekt.

Podziel się
Dodaj komentarz
(gopal1035/CC/Flickr)

Założyciel i były szef zarządu firmy outsourcingowej Infosys zaczyna od początku stawiając na nogi gigantyczny projekt rządowy.

Dobrzy przyjaciele już go ostrzegali. To zadanie jest szalone, powinien sobie odpuścić. Jednak Nandan Nilekani nie jest typem człowieka, na którym wątpliwości mogą wywierać jakieś wrażenie. Nie na człowieku rozpieszczonym sukcesami.

Guru indyjskiego cudu IT, współzałożyciel i jeszcze do niedawna szef zarządu legendarnej firmy outsourcingowej Infosys. Kieruje nim chęć ryzyka, wyznaje Nilekani na pytanie, dlaczego w punkcie kulminacyjnym swojej kariery chce ponownie zaczynać od początku. Na zlecenie rządu Nilekani ma zająć się projektem, który umożliwi 1,1 mld obywatelom Indii otrzymanie osobistego numeru identyfikacyjnego.

Misja ta wynika z potrzeby. Indie, subkontynent, który staje się powoli mocarstwem gospodarczym, wysyłają wprawdzie rakiety na księżyc i zarządzają danymi klientów największych na świecie banków oraz koncernów ubezpieczeniowych, jednak setki milionów obywateli kraju nie posiada żadnych dokumentów tożsamości. Muszą pomagać sobie rachunkami za telefony komórkowe i za prąd.

Często nie mają nawet tego, a następstwa dla anonimowych obywateli mogą być katastrofalne. Nie posiadając dokumentów nie mogą założyć konta bankowego, nie otrzymają pomocy socjalnej ani pracy. _ Są wykluczeni ze społeczeństwa _, mówi 54-letni Nilekani.

Premier Indii Manmohan Singh poprosił go osobiście, zajął się rozwiązaniem tego problemu. Jeżeli ktoś zna się na zarządzaniu danymi, to jest to Nilekani. _ Moim obowiązkiem był przyjąć oferowane zadanie _, mówi posłusznie wezwany.

Nilekani jest teraz przewodniczącym _ Departamentu ds. identyfikacji osobistej _ w randze ministra. Jego biuro nie znajduje się już w centrum sektora IT w Bangalore, lecz przy ulicy Parliament Street w dzielnicy rządowej New Delhi. Kto odwiedza tam Nilekaniego, rozumie natychmiast, dlaczego najlepsi indyjscy fachowcy wolą pracować w sektorze gospodarki prywatnej, niż w służbie państwa. Pomieszczenie wypełnia ponure światło neonówki, biurko jest poobijane. W Infosys Nilekani nie posadziłby w takich warunkach nawet kierownika podrzędnego działu.

Nilekani mówi, że, jemu te warunki nie przeszkadzają. _ Nowa praca jest powrotem do moich korzeni _, mówi z uśmiechem. _ Kieruję start-upem. _ Tylko tym razem na usługach państwa.

Nilekani nie musiałby tu siedzieć. Mógłby podróżować po świecie prowadząc dobrze płatne wykłady. To, że się tu jednak znalazł, spowodowane jest książką, którą wydał przed kilkoma miesiącami. Książka traktuje o przeszkodach, jakie Indie muszą przezwyciężyć chcąc zostać światową potęgą.

Jednym z rozwiązań proponowanych przez Nilekaniego był właśnie _ numer identyfikacyjny _, tak by urzędy mogły wreszcie efektywnie pracować, a obywatele mogli domagać się od państwa swoich praw. Książka stała się bestsellerem. Za słowami mają pójść teraz czyny. _ - Chcę oddać krajowi to, co sam kiedyś otrzymałem _ -mówi Nilekani. Jako przedsiębiorca został miliarderem. W nowej pracy musi teraz udowodnić, że potrafi przetrwać także w dżungli indyjskiej biurokracji.

Harmonogram przewiduje, że pierwsze numery identyfikacyjne zostaną nadane za 18 miesięcy. Za pięć lat numery ID ma już mieć 500 mln obywateli Indii. Indyjski dowód osobisty będzie zawierał informacje jak: nazwisko, data urodzenia, imiona rodziców, adres, zdjęcie oraz odcisk palca.

Sieć z bazą danych obejmie 41 milionowych miast i ponad 200 tys. wiosek. Z dostępu do danych będą mogły korzystać także przedsiębiorstwa prywatne jak banki i oraz dostawcy usług telefonii komórkowej.

Tagi: indie, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, e-biznes
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz