Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Obama zetnie zarobki menedżerów

0
Podziel się:

Pensje w firmach, które dostały państwową pomoc mają być zmniejszone o połowę.

Obama zetnie zarobki menedżerów
(PAP/EPA)

Rząd Baracka Obamy chce drastycznie obciąć zarobki i premie menadżerów z firm, które otrzymały miliardową pomoc ze strony państwa.

Decyzja amerykańskiego ministerstwa finansów zostanie oficjalnie ogłoszona w ciągu najbliższych dni.

Płace 25 najlepiej opłacanych menadżerów w siedmiu instytucjach, które otrzymały państwową pomoc, zostaną zmniejszone o połowę.

W przypadku giganta ubezpieczeniowego AIG, któremu rząd udzielił wsparcia z pieniędzy podatników, mają obowiązywać jeszcze bardziej rygorystyczne zasady.

Żaden menadżer z pionu handlowego - czyli tego zakresu działalności, który doprowadził do problemów koncernu - nie będzie mógł zarabiać więcej niż 200 tys. dolarów. Wstrzymana zostanie także wypłata premii o łącznej wysokości 198 mln dolarów.

Cięcia będą dotyczyły pracowników siedmiu firm, które otrzymały wsparcie z 700 miliardowego pakietu ratunkowego dla sektora finansowego:

 • Bank of America,
  • American International Group (AIG),
  • Citigroup,
  • General Motors (GM)
  • Chrysler
  • GMAC
  • Chrysler Financial.

Banki takie, jak Goldman Sachs czy JPMorgan Chase, które spłaciły już udzieloną im państwową pożyczkę, nie zostaną objęte nowymi regulacjami.

Tymczasem na Wall Street premie zaczynają ponownie rosnąć. Goldman Sachs zaplanował w bieżącym roku wypłatę premii w wysokości 16,7 mld dolarów, czyli ponad 500 tys. dolarów na pracownika. Citigroup chce wypłacić 5,3 mld dolarów premii, Bank of America 3,3 mld dolarów.

W odpowiedzi na zapytanie, rzecznik GM, Tom Wilkinson, wyjaśnia, że rozmowy z Feinbergiem jeszcze trwają. Rzecznik banku samochodowego GMAC, Gina Proia, powiedziała, że firma pracuje nad rozwiązaniem, które pomoże wdrożyć nowe regulacje, ale mimo to pozwoli też na zatrzymanie talentów, niezbędnych do przeprowadzenia restrukturyzacji banku. Chrysler, Chrysler Financial, AIG, Bank of America i Citigroup nie chciały zająć stanowiska w sprawie.

Wysokie pensje oraz wybujałe premie dla menadżerów przedsiębiorstw, które musiały być ratowane przez państwo, wywołały w USA polityczną burzę. Dlatego rząd Obamy może liczyć w tej kwestii na duże wsparcie.

ZOBACZ TAKŻE:

business news
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)